Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği (GAMOB), inşaat mühendisi Korkut Küçükcan’ın cami inşaatına beton dökmek için kurulan iskelenin çökmesi sonucu enkaz altında kalarak hayatını kaybetmesiyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Şahinbey ilçesi Akkent Mahallesi’nde 14 Kasım Perşembe günü Türkiye’nin en büyük 2’nci camisi olması planlanan cami inşaatında kubbeye beton dökmek için kurulan iskele çöktü. Güçlendirme projesi kapsamında ölçü almak için inşaatta bulunan mühendis Korkut Küçükcan, enkaz altında kaldı. Kurtarma ekiplerinin 33 saat süren çalışması sonucu, Küçükcan’ın cansız bedenine ulaşıldı.
Olay ile ilgili soruşturma devam ederken GAMOB üyeleri Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bir açıklama yapan GAMOB dönem sözcüsü Dr. Ramazan Sürücü, olayın iş güvenliği tedbirinin alınmaması nedeniyle oluşan ihmaller zinciri sonucu meydana geldiğini söyledi.
SORUMLULARIN GEREKLİ CEZAYI ALMASINI İSTİYORUZ
Bir daha iş kazalarının yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini kaydeden Sürücü, “Bütün bu ihmaller zinciri, meydana gelen vahim olayın göz göre göre geldiğini ortaya koymaktadır. Adeta, ‘Kaza geliyorum’ demiştir. Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği olarak, tüm bu nedenlerden dolayı, en verimli çağında aramızdan ayrılan İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ın ölümünü bir iş kazası olmaktan çok, bir iş cinayeti olarak değerlendiriliyoruz ve bu olayda sorumluluğu bulunanların gerekli cezaya çarptırılması için de Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz. Ortada ihmaller zinciri var. İhmaller zinciri sonucu hayatını kaybeden bir canımız, Korkut Küçükcan var. Bu olayda, sorumluluğu bulunan herkesin yüce Türk adaleti önünde hesap vermesini istiyoruz. Yapılan yanlışların kimsenin yanına kar kalmaması, suçluların cezasını çekmesi kamu vicdanını rahatlatacaktır” diye konuştu.
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KAÇAK İNŞAATI
Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı ise “Türkiye’nin en büyük kaçak inşaatında iskelenin çökmesi sonucu şehrimiz çok değerli bir evladını, çok iyi yetişmiş bir mühendisini, sevgili Korkut Küçükcanı kaybetmişti” dedi.
Şarklı, Gaziantep’i yasa boğan bu olay, Türkiye’nin en büyük kaçak yapısında meydana geldi. Ne acıdır ki olayın gerçekleştiği Şahinbey İlçesi Akkent Mahallesindeki cami inşaatının ruhsatı, iskele projesi ve statik projesinin olmadığı sonradan ortaya çıktı Bu vahim olay devasa bir inşaatın imar uygulamalarına aykırı olarak başlatılması, mühendislik biliminin gereklerine uyulmadan inşa edilmesi, yapı denetiminin olmaması ve iş güvenliği tedbirinin alınmaması ile oluşan ihmaller zinciri sonucu bu iş kazası meydana gelmiştir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here