Zerafet Yemek Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Mart, Cumhuriyetin en önemli kazanımlarının kadın hakları ve eğitim olduğuna vurgu yaparak, “Türk kadını Cumhuriyetle değer kazandı” dedi.

Cumhuriyetin ilanının 96’ncı yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yapan Zerafet Yemek Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Yüksek Gıda Mühendisi Zehra Mart, binlerce yıl boyunca Anadolu topraklarında kadının; fedekarlığın, bilgeliğin, üretkenliğin, çalışkanlığın, bereketin, sevginin ve barışın simgesi olarak anıldığına dikkat çekti.
Mart, “Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu kadını, mayasında varolan cesaretini, yurdunu koruma inancını ve gücünü büyük bir kahramanlıkla ortaya koymuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasında Mustafa Kemal’in önderliğinde gerçekleşen tüm devrimlerin ve çalışmaların içinde onurla yer almıştır. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilan edilmesiyle kadınlar önlerinde açılan yeni kapıların hakkını vermek için yorulmaksızın çalışmaya ve üretmeye başlamıştır. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün olanaksızlıklarına karşın kadınlar her alanda eğitim almaya, yalnızca erkeklerin yapacağı düşünülen onlarca mesleği gereğince yapmaya başlamıştır” dedi.
Türk kadının dün olduğu gibi bugün ve yarın da Cumhuriyet değerlerine ve demokrasiye sahip çıkmaya devam edeceğini ifade eden Mart, “Şanlı Cumhuriyetimizin 96. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here