Türk dostu olarak bilinen New York Belediye Başkanı’na FBI operasyonu

0
190

2021 seçim kampanyasında Türk bağışçılardan para kabul etmekle suçlanan New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın elektronik cihazlarına el kondu. Başkanın aldığı fonlar karşılığında bağışçılarına herhangi bir ‘iyilik’ yapıp yapmadığı araştırılıyor. Konunun Türk hükümetine kadar uzanabileceği iddia edildi. Adams’a göreve başladıktan sonra dönemin Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye (GBB) Başkanı Fatma Şahin ilk resmi yabancı heyet ziyaretini gerçekleştiren isim olmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin iç istihbarat ve güvenlik gücü FBI (Federal Bureau of Investigation), Türk basınında sıklıkla “Türk dostu” olarak anılan ve önceki yıllarda Gaziantep’i de ziyaret eden New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın 2021 seçim kampanyasında Türkiye’den bağış kabul ettiğine ilişkin süren soruşturmada, Başkan Adams’ın cep telefonlarına ve Ipad’ine el koydu.
‘BAĞIŞÇILAR TÜRK HÜKÜMETİNE YAKIN’
Odatv’nin haberine göre; FBI ajanları yaptıkları baskında, New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın cep telefonlarına ve Ipad’ine el koydu. Eric Adams’ın Türk kuruluşlardan belediye başkanlığı seçimleri kampanyası bağlamında bağış aldığı iddia ediliyor. Bağışçıların Türk hükümeti hatta bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkili olabileceği de soruşturmaya konu edildi. FBI, elde edilen bağışların karşılığında Eric Adams’ın bağışçılarına herhangi bir ‘iyilik’ yapıp yapmadığını araştırıyor.
HOLLYWOOD TARZI BASKIN
Bugün Amerikan basınında çıkan haberlere göre Hollywood filmlerini hatırlatan baskında ajanlar, Belediye Başkanı’na fark ettirmeden yaklaştı ardından korumaların geri çekilmesi istendi. Adams’ı bir arabaya bindirerek ona hakimin imzaladığı arama emrini gösterdiler. Ajanlar, Başkan’ın elektronik cihazlarına el koydu. Geçtiğimiz günlerde Başkan’ın bağış toplamaktan sorumlu olan 25 yaşındaki Brianna Suggs’un evinde yine FBI tarafından arama yapılmıştı.

BAŞKAN’IN AÇIKLAMASI
Adams’ın ofisi, cihazlara el konulduğunu doğruladı. New York Belediye Başkanı yaptığı açıklamada, ”Eski bir emniyet teşkilatı mensubu olarak, tüm personelimin kanunlara saygı duymasını ve soruşturmalarda tam işbirliği yapmasını bekliyorum. Ve ben de tam olarak bunu yapmaya devam edeceğim. Saklayacak hiçbir şeyim yok” dedi.
SORUŞTURMA DERİNLEŞEBİLİR
Müfettişler, Adams’ın yabancı kuruluşlardan para almayı yasaklayan Siyasi Finansman Yasasını ihlal ettiğine ilişkin kanıt arıyorlar. FBI, bundan bir hafta önce yine aynı sebeple Başkan’ın bağış toplamaktan sorumlu olan 25 yaşındaki Brianna Suggs’un evinde arama yapmıştı. Bugün gerçekleşen FBI baskını üzerine konunun derinleşebileceği iddia edildi.

İLK ZİYARETÇİSİ FATMA ŞAHİN OLMUŞTU
Dönemin Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye (GBB) Başkanı Fatma Şahin, 2022 yılı ocak ayında göreve başlayan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) New York Belediye Başkanı Eric Adams’a ilk resmi yabancı heyet ziyaretini gerçekleştiren isim oldu.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin o tarihte yayınladığı basın bültenine göre; görüşmede Başkan Fatma Şahin’in pandemi sürecindeki çalışmalarını New York Belediye Başkanı Adams ilgiyle dinlemişti.
TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ocak ayında New York Belediye Başkanı seçilen Brooklyn eski Belediye Başkanı Eric Adams’ı ilk ziyaret eden uluslararası isim olurken, daha önceden Brooklyn belediye başkanlığı döneminde Gaziantep’te yaptığı ziyaretlerle gündeme gelen Eric Adams, Başkan Fatma Şahin ve heyetini makamında ağırlamış, görüşmede New York ve Gaziantep arasındaki iş birliği olanakları ele alınmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz