ABD, Münbiç devriyesi için Türkiye’ye gelen ve Gaziantep’teki 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda kalan Amerikan askerlerinin kaldığı binayı kendi silahları ve kendi askerleriyle korumak istedi, Türk Silahlı Kuvvetleri reddetti.

ABD, skandal bir taleple Türkiye’nin kapısını çaldı, Amerikan askerlerinin istediğini alamadan geri döndüğü öğrenildi.
Aydınlık gazetesinde yer alan Veryansın Tv’den Erdem Atay’ın özel haberine göre, Genelkurmay Başkanlığı’nda yaklaşık 3-4 gün önce Amerikalı bir heyetle toplantı yapıldı.
Toplantıda gündem, Münbiç Mutabakatı gereği Türkiye’ye gelen Amerikan askerlerinin kaldığı yerin korunmasıyla ilgiliydi. Amerikalılar, yaklaşık 30 Amerikan askerinin kaldığı Gaziantep’teki 5. Zırhlı Tugay Komutanlığında bulunan binanın güvenliğini kendilerinin sağlamak istediğini söylediler. Gerekçe olarak da olası bir saldırı durumunda kendi askerlerini kendilerinin korumak istedikleri gösterildi. Talep edilirken, Amerikan askerlerinin güvenlik konusunda tedirgin oldukları iddia edildi.
‘TÜRK ASKERİ SİZİ KORUR’
Türk heyeti, bu talebi “gerekli korumayı Türk askeri yapar” diyerek reddetti.
Edinilen bilgilere göre, Türk heyeti Amerikan heyetinin bu talebine, ilgili binanın tugay komutanlığı içinde güvende olduğunu, söz konusu binanın giriş çıkışlarının ve tugay çevresinin zaten Türk askerleri tarafından 24 saat korunduğunu, olası bir saldırının Amerikan askerlerinden önce Türk askerlerine yapılacağı, buna da Türk askerinin gerekli karşılığı vereceğini, dolayısıyla taleplerinin mantıklı olmadığını ve karşılanamaz bir talep olduğunu söyleyerek yanıt verdi.
NATO KOZU DA İŞE YARAMADI
ABD’li askeri heyet talebi NATO kapsamında bu haklarının olduğunu söylemesinin ardından da Türk heyeti söz konusu Münbiç mutabakatının NATO kapsamında değil, ABD ile Türkiye arasında ikili anlaşmayla belirlendiğini, dolayısıyla bu konunun NATO kapsamında değerlendirilemeyeceğinin altını çizdi.
Eli boş masadan kalkan Amerikalı heyet, Türk askeri heyetinin verdiği yanıtı Washington’a ileteceklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here