CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Sağlık Bakanlığının bütçesine ilişkin, “Bu bütçe, kepçeyle alıp kaşıkla dağıtanların bütçesi. Bu bütçe, yoksula zam bütçesi. Bu bütçe, vergide adaletsizliğin bütçesi” dedi. Öte yandan AKP sayesinde son yıllarda antidepresan ilaç kullanımı arttığını belirten Kaplan “On yedi yılda bu ülkede ne ruh sağlığı kaldı, ne akıl sağlığı kaldı, ne de beden sağlığı kaldı.” diye tepki gösterdi.

//ANKARA

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan Meclis Genel Kurulu’nda Sağlık Bakanlığının bütçesi üzerine konuştu.

Kaplan, “Bu bütçe, kepçeyle alıp kaşıkla dağıtanların bütçesi. Bu bütçe, yoksula zam bütçesi. Bu bütçe, vergide adaletsizliğin bütçesi. Bu bütçe, asgari ücretle evini geçindirmeye çalışan vatandaşın sırtına yük bütçesi. Bu bütçe, ülkede emeği, yoksulluğu, kadın cinayetlerini, açlığı, işsizlikten intihar eden vatandaşları görmeyenlerin bütçesi. Bu bütçede dar gelirliye zam var, vergi var; bu bütçede yandaşa bol bol kıyak var” 

“NE AKIL SAĞLIĞI KALDI, NE DE BEDEN SAĞLIĞI KALDI”

AK Parti sayesinde son yıllarda antidepresan ilaç kullanımı arttı. On yedi yılda bu ülkede ne ruh sağlığı kaldı, ne akıl sağlığı kaldı, ne de beden sağlığı kaldı.”

“GAZİANTEP’TE SAĞLIK SINIFTA KALDI”

Milletvekili Kaplan, Gaziantep’teki sağlık sorunlarına ve eksikliklere dikkat çekerek şunları söyledi: “Gaziantep’in nüfusu 2 milyon 28 bin. Kayıtlı Suriyeli sayısı 457 bin. Kayıt dışı Suriyelilerle birlikte neredeyse Gaziantep 3 milyona yakın bir nüfusa sahip. Cerablus ve Elbab bölgesinin sağlık hizmeti de Gaziantep’te yapılıyor. O bölgede ağır yaralılar ve tedavisi zor olan ağır hastalar da Gaziantep’e sevk ediliyor. Tüm bunların dışında bir de komşu illerden gelen sevkler var. Kahramanmaraş, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa illerinden de çok fazla hasta sevki alan ilimizde ne yazık ki çok ciddi eksiklikler ve sorunlar var” dedi.

“SAĞLIK PLANLAMASI YAPILIRKEN SURİYELİLER HESABA KATILMIYOR!”

Gaziantep’te uzman hekim sayısı yetersizliğini ifade eden Kaplan, Suriyeli mültecilerin nüfusu arttırdığını ve sağlık planlamasında Suriyeli mültecilerin hesaba katılmadığını da belirtti.

“GAZİANTEP BEBEK ÖLÜM HIZINDA BİRİNCİ SIRADA!”

Kaplan, “Suriyelilerin doğurganlık hızı ve Gaziantep nüfusunun ciddi oranda artış gösterdiğini de düşünürsek; 3 milyona yaklaşan ilimizde Kadın Doğum Uzmanı sayısı oldukça yetersiz kalmaktadır. Gaziantep, bebek ölüm hızının da en yüksek olduğu şehirdir. Özellikle riskli gebelik durumları takip eden ve değerlendiren Perinatoloji Uzmanı ne yazık ki Gaziantep’te hiçbir devlet hastanesinde yok. Yine Gaziantep’te sadece bir tane yeni doğan yoğun bakım uzmanı ve çocuk endokrinoloji uzmanı var. Çocuk uzman hekim sayısı çok yetersiz” dedi.

“BEYİN CERRAHİ UZMANI AZ, PLASTİK CERRAHI UZMANI YOK!”

Kaplan, “Beyin Cerrahi Uzmanı eksikliği. Gaziantep merkezde 10 tane, ilçelerde ise ne yazık ki hiç Beyin Cerrahi Uzmanımız yok.  Son 6 yılda Gaziantep’e beyin cerrahi uzmanı atanmadı. Hekim sayısının yetersizliği, nöbetlerde ve icaplarda sorunlara neden oluyor. 300 yataklı 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde bir tane bile Plastik Cerrahı yok. 2015 yatırım planları arasında, 25 Aralık Devlet Hastanesi’nin yanındaki 30 dönümlük alana 300 yataklı bir hastane kurulması planlanmaktaydı. Proje bitti. Ancak bütçe yetersizliğinden dolayı bu hastanenin yapımına başlanamadı” dedi.

“İLÇELERDE DE DURUM FARKSIZ”

Gaziantep ilçelerinin de hastanelerindeki uzman eksikliklerine dikkat çeken Kaplan, “İslahiye Devlet Hastanesi’nde Beyin cerrahi uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, fizik tedavi uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ve üroloji uzmanı yok. 140 bin nüfusu olan Nizip’teki Devlet Hastanesi’nde Acil tıp uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, kadın doğum uzmanı ve çocuk hastalıkları uzmanı yetersiz. Gaziantep merkezi ve ilçelerindeki hastanelerde hekim ve uzman hekim ihtiyaçları bir an önce giderilmelidir.  Her şeyin başı sağlık diyor, 3 milyon nüfusu olan Gaziantep’e sağlık hizmetini, hemşerilerimin hak ettiği şekilde ulaştırılmasını diliyorum” diye ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here