TEMA Vakfı Gaziantep İl Temsilcisi Muharrem Katıoğlu, bu yıl için yapmayı planladıkları çalışmalarda büyük ölçüde hedefe ulaştıklarını söyledi.

TEMA Vakfı Gaziantep İl Temsilcisi Katıoğlu, vakfın Gaziantep’teki çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Katıoğlu, yaptığı açıklamada, şu bilgileri paylaştı “Bilindiği üzere dünyamızda ve ülkemizde aşırı nüfus artışı ve teknoloji ısınma oranlarını çok hızlı artırmıştır. Bilim insanlarına göre son 50 yılda küresel ısınma ve beraberinde gelen iklim değişikliği her geçen gün kendini gösterirken mevcut ısınmanın yaklaşık 1,7 oranlarında olduğu buzullarda erimenin yüksek oranda olduğu ve iklimlerde çok ciddi değişimler gerçekleştiği gözlemlenmektedir. Küresel bazlı ısınmada eşik sınırın 2,0 derecelere ulaşması durumunda geri dönüşün çok mümkün olamayacağı insanların kendi sonlarını hazırladıkları yönünde bulgular bulunmaktadır. Çevremizde aşırı yağışlardan kaynaklı sel baskınları, dolu yağışları, kış mevsiminde aşırı ısınma, yaz mevsiminde aşırı soğumaların gerçekleşmesi ve bu duruma bağlı ,insan, bitki ölümleri ile tanımadığımız canlı türlerinin hasıl olması endemic bitkilerin yok olması gözlemlenmektedir.”

800 BİNİ AŞAN GÖNÜLLÜSÜ İLE DÜNYANIN SAYILI VAKFI TEMA
“TEMA Vakfı olarak 800 bini aşan gönüllülerimiz ile çevremizdeki yeşil alanları arttırmak, su, hava ve toprağı korumak için canla başla çalışıyoruz. Gaziantep ölçeğinde ise bir taraftan her yıl yaptığımız; Ağaç Kardeşliği (Öğrenciler antepfıstığı üretiyorlar), Sıfır Atık, Evimiz Dünya, Arılar Varsa Yarınlar Var, Fıstığımız Bol Olsun, Minik TEMA (Okul öncesi öğrencileri ile uygulanmakta), Yavru TEMA (İlkokulu öğrencileri ile uygulanmakta,) Ortaokul TEMA (Ortaokulu öğrencileri ile uygulanmakta), Lise TEMA (Lise öğrencileri ile uygulanmakta) ve Genç TEMA (Üniversite öğrencileri ile uygulanmakta) iken diğer taraftanda her hafta sonu fidan dikme etkinliği, çöp toplama etkinliği, tohum toplama ve tüpleme etkinlikleri ile farklı zamanlarda stant çalışmaları ile gönüllülük süreçlerine katılmak isteyen insanlara gerekli bilgilendirmeler yapıyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz çalışmalar ve ayrıca Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan çalışmalar ile öğrenci ve öğretmen eğitimleri gerçekleştirilmektedir. Bu zamana kadar yaklaşık 600 okulda eğitimler verilerek bahçelerine onlarca fidan dikimi yapılmıştır. Amacımız sıfır atık mantığını kavrayan, temiz hava, temiz su temiz toprak kavramlarını bilen gıda güvenliğinin önemini kavramış nesiller yetiştirmektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here