Tatar: KKTC’de 5 bin depremzedeyi ağırlıyoruz

0
142

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’nin yaşanan deprem afetinden daha güçlü çıkması temennisinde bulunarak ülkelerinde yaklaşık 5 bin depremzedeyi ağırladıklarını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, deprem felaketinden etkilenen Gaziantep’e taziye ziyaretinde bulundu. Tatar, AFAD Deprem Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret ederek yapılan çalışmalarla ilgili sunum aldı. Konuk Cumhurbaşkanı Anavatana baş sağlığı ve geçmiş olsun ziyaretinde bulunduğunu dile getirdi.
AFAD Deprem Koordinasyon Merkezi’ne gelen KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, burada Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve diğer yetkililere taziye dileklerinde bulundu ve Tatar, depremin meydana geldiği 6 Şubat’tan beri acıyı anavatan Türkiye ve Türk halkıyla beraber yaşadıklarını ifade etti.
Kahramanmaraş merkezli depremlerin “asrın felaketi” olduğunu vurgulayarak, on binlerce insanın hayatını kaybederek şehit olduğunu ve bu durumun kendilerini derinden üzdüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu acı öyle bir acı ki; hiçbir zaman unutulmayacaktır. 6 Şubat öncesi ve 6 Şubat sonrası vardır ve artık hiçbir şey eskisi gibi olamaz. Biz KKTC olarak bu acıyı birlikte yaşadık. Çünkü burada 24’ü voleybol takımında yer alan çocuklarımız ile aileleri ve öğretmenleri ile 35 kişilik kafile Adıyaman’da otel enkazında şehit olmuşlardır. Diğer bölgelerde de bazı vatandaşlarımız hayatlarını kaybetti” diye konuştu.
“KKTC’DE 5 BİN DEPREMZEDEYİ AĞIRLIYORUZ”
Yaşanan deprem felaketinin ardından KKTC’de ikamet eden Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniyeli vatandaşların yakınlarının Kıbrıs’a geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, şunları söyledi:
“Kıbrıs’a yerleşen vatandaşlarımızın yakınları da bu depremde vefat etti. Deprem bölgelerinde yaşanan felaketten sonra AFAD ve diğer kuruluşların, yaraların en erken sarılabilmesi için olağanüstü gayretle çalışmasını yürekten kutluyorum. Çünkü enkaz bölgelerinde insan üstü gayret gördük. Türk milletinin ana vatanımızın bu felaketten en erken zaman kurtulması, yaraların sarılması, geleceğe umut ve özgüvenle bakılması ve bu enkazdan güçlü şekilde çıkılması temennimizdir. Bizler Kıbrıs’tan bakınca Anadolu ve Toroslorı görüyoruz. Şu anda da dualarımız sizlerledir. Şu anda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bana verilen bilgiye göre 5 bine yakın depremzedeyi ağırlıyoruz. Misafirlerimizdir ve böyle olması gerekir. Türk halkı olarak mütevazi imkanlarımız ölçüsünde yardımları sürdürmeye devam ediyoruz. Farklı kampanyalarla bu sürece destek vermek için olağanüstü gayret ve hassasiyet içerisinde çalışıyoruz. Bu yakınlığı, bu acıyı paylaşıyoruz.”

“ADIYAMAN’DA OTELDEKİ ÖLÜMLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Adıyaman’da otel enkazında kalan 35 kişilik voleybol takımı kafilesinin ölümlerinin Kıbrıs’ta büyük trajediye yol açtığını da dile getiren Ersin Tatar, “Kuzey Kıbrıs’ta da evlatlarını kaybeden aileler var. Deprem felaketi bizim için de trajedi olmuştur. Ana vatanımızda on binlerce insan hayatlarını kaybetti. Acı acıdır ve hep birlikte yaşıyoruz. Voleybol turnuvasına geldikleri Adıyaman’da vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetmeleri bir bakıma Kıbrıs’a ateş bombası şeklinde yansıma yapmıştır. 35 yavrumuz, 24’ü voleybol takımı genç kız yıldızlarımız, öğretmenleri ve bazı aileler bir otelin enkazında şehit oldular. Bu binayla ilgili iddia ve zafiyet olduğu şeklinde yankılar var ve bunun takipçisi olacağız. Bu konuyla ilgili olarak Adalet Bakanımız ile görüştüm onun da bu işin takipçisi olacağını, adalet, hukuk neyse mutlaka yerine getirileceği yönünde söz aldım. Bu mesele bizim için önemli ve takipçisi olacağımızı ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz