Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ev sahipliğinde Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’inci yıl dönümü dolayısıyla KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımıyla “Kıbrıs Barış Harekatının 50. Yılı Etkinliği” düzenledi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mavera Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikteki konuşmasında, ev sahipliğinden dolayı GAÜN’e teşekkür ettiklerini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasında milli davaların kolay olmadığını vurgulayarak, birtakım güçlere karşı mücadele verdiklerini ve onların menfaatlerinin başka olduğuna dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Tatar şunları söyledi:
“Karşımızda birtakım güçler vardır. Onların menfaatleri de başkadır. Ama eğer biz bir milletsek, coğrafyamıza, Türkiye’yle komşu ilişkisine, Akdeniz’deki yeni siyasete, Doğu Akdeniz’in artan stratejisine ve Türk dünyasına baktığımızda en güneydeki Türk devleti olarak bağımsız Türk Cumhuriyeti vardır. Bu bağımsız Türk devleti, toprağıyla, kıyıları, egemenliği, deniz alanları, kara suları, kıta sahaları, ekonomisi, bunların hepsiyle Mavi Vatan’a, Türkiye Cumhuriyeti’ne katkısı vardır. KKTC’nin Türk dünyasına katkısı vardır.”
Tatar, Akdeniz’de önemli doğal kaynakların yer aldığını ve KKTC’nin bu haklarını almak için gayret ettiğini dile getirdi. Kıbrıs’ın her alanda savunulmazsa oluşabilecek risklere dikkat çeken Tatar, “Kuşatılırsak gemilerimiz bile açık sulara açılamaz, uçaklarımız havada belli bir yerden sonra ilerleyemez. KKTC, milli bakımdan çok değerlidir. KKTC’nin bekası, egemenliği, Mavi Vatan’da yetki alanları ve Libya koridoru ile Türkiye’nin bambaşka bir gerçekle Doğu Akdeniz’de haritası ortaya çıkıyor. Kimse bizim sürdürdüğümüz siyaseti hafife alamaz, bu siyaset KKTC ile ana zemin buldu. Bu zeminde denizde, karalarda, hava sahasında çok daha fazla ulusal ve milli çıkarlarımızın bekası için birtakım kazanımlar elde edilmiştir. İnşallah bunları da hep birlikte devam ettireceğiz” diye konuştu.
TATAR: “BİZ ANADOLU’NUN BİR PARÇASIYIZ”
Tatar, KKTC’nin Türkiye ile kültür ve ortak hedefler açısından iç içe olduğunu ve bu birlikteliğin baki olduğunu söyledi. KKTC’nin Türkiye ile sınır yakınlığından bahseden Tatar, “Anadolu’ya o kadar yakınız ki suyumuzu getirdik. Yunanistan’a 1000 kilometre, Brüksel ise 2 bin kilometre uzaklıktadır. Dolayısıyla biz Anadolu’nun bir parçasıyız, uzantısı ve hep tarihte de böyle oluşmuştur” ifadelerini kullandı.
GAÜN Atatürkçü Düşünce Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Yunus Emre Tansü ise “Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümünün ilk anma toplantısını Sayın KKTC Cumhurbaşkanının teşrifleriyle gerçekleştirmiş olmaktan Üniversitemiz ve Atatürkçü Düşünce Topluluğu olarak şeref duyuyoruz.” diye konuştu.
Etkinliğin sonunda Gaziantep Valisi Kemal Çeber ile GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın günün anısına KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a hediye takdim etti.
Etkinlik öncesinde Türk Muharip Gaziler Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Cuma Erdem’in küratörlüğünü yaptığı, Kıbrıs Barış Harekatı’na özel görsellerin yer aldığı bir serginin açılışı yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz