Şubat ayı ihracat rakamları sevindirdi

0
57

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden şubat ayında 985,1 milyon dolarlık ihracat yapılırken, Gaziantep’in ihracatının ise 863,6 milyon dolar olduğunu bildirdi.
GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, yaptığı açıklamada, bölge ihracatının artması için çalışmalar yürüttüklerini ve yeni yılda ihracatın olumlu ilerlediğini söyledi.
Şubat ayı rakamlarının bölge ihracatçımızın çalışkanlığını gözler önüne serdiğine dikkat çeken Kileci, “Bölgenin şubat ayı ihracatı 985,1 milyon dolar, Gaziantep’in ihracatı ise 863,6 milyon dolar oldu. 6 Şubat depremlerinden 1 yıl sonra şubat ayı ihracat rakamlarını karmaşık duygular içerisinde açıklıyoruz. Tüm bölgemizde maddi manevi ağır hasarlara sebep olmuş tarihimizdeki en yıkıcı depremlerin ardından bölgemiz dayanışma azmiyle depremden henüz birkaç ay sonra yeniden ihracatta ve üretimde iddialı hedefler koymaya başlamıştı. Açıklanan bu rakamlar bölge ihracatçımızın çalışkanlığını gözler önüne seriyor” diye konuştu.
Bölgeden en fazla makine halısı, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, kumaşlar, İplikler, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, diğer gıda müstahzarları, ağaç ve orman ürünleri ve demir çelik mamulleri ihraç edildiğini açıklayan Kileci, 183 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini, Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, Libya, İsrail ve İran’ın dış satımda ilk sıralarda yer aldığını kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz