Şehitkamil’de 42 bin öğrenciye trafik eğitimi

0
137

Öğrencilere, teorik ve uygulamalı trafik kuralları eğitimlerinin verilmesi amacıyla yapılan Şehitkamil Trafik Eğitim Parkı’ndan bugüne kadar yaklaşık 42 bin öğrenciye eğitim verildiğini kaydeden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Amacımız, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında olduğu gibi 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde de yine tüm 4. sınıfları bu eğitime tabi tutmak, trafik bilincini artırarak kazaları engellemek” dedi.
Belkıs Mahallesinde öğrencilerin erken yaşta uygulamalı trafik eğitimi alması için yapılarak öğrencilerin kullanımına sunulan Şehitkamil Trafik Eğitim Parkı, toplam 20 bin metrekare alan üzerinde hizmet sunuyor. Şehitkamil Trafik Eğitim Parkı’nda; çocukları eğlendirerek eğitmeyi, geleceğin sürücü ve yayalarını bilinçli olarak yetiştirmeyi, çocuklarda trafik bilincinin oluşturulması ve trafikteki kuralların hayati önem taşıdığına inanan kuşaklar yetiştirilmesi için teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor. Her gün ortalama 120 öğrenciye eğitim imkanı sağlanıyor. Eğitimlerin ardından öğrencilere, katılım sertifikası veriliyor.
Şehitkamil Trafik Eğitim Parkı içerisinde; 35’er kişilik 2 derslik, 51 kişilik amfi, 1 adet 58 metre uzunluğunda altgeçit ve üstgeçit, trafik sinyalizasyonunun olduğu bölüm, 2 adet kavşak, 1 adet gözetleme kulesi, yaya geçitleri bölümü bulunuyor. Park içerisinde; itfaiye, hastane, okul, akaryakıt istasyonu, AFAD, AVM, otobüs durağı gibi küçük yapıların yer aldığı minyatür bir şehir bulunuyor. Park içerisinde ayrıca bisiklet öğrenme amacıyla yapılan 650 metre bisiklet yolu var. Teorik eğitimin ardından uygulamalı eğitim aşamasında öğrenciler tarafından park içerisinde bulunan akülü ve pedallı araçlar kullanılıyor.
BİRER KATILIM BELGESİ VE MİNİK HEDİYELERLE UĞURLUYORUZ
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Trafik Eğitim Parkı’na ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kaydetti:
“Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Gaziantep Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz iş birliği çerçevesinde okullarımızın 4. sınıfındaki talebelerimiz, yıl içerisinde burada eğitime tabi tutuluyorlar. Burada günlük 120 öğrenci eğitim görüyor. 2021 yılında hizmete açtığımız Şehitkamil Trafik Eğitim Parkı’ndan bugüne kadar yaklaşık 42 bin öğrencimiz eğitim aldı. Bu fiziki mekanın yazın da kullanılabilmesi maksadıyla belediyemize ait aile merkezlerimizdeki ana sınıfı öğrencilerimize eğitim veriyoruz. Bu tatil dönemi içerisinde de yaklaşık 5 bin öğrencimize burada eğitim vermiş olacağız. Bu konuda ben İl Emniyet Müdürüne, İl Milli Eğitim Müdürüne yürekten teşekkür ediyorum. Burada verilen eğitimler, 2 ders saatinden oluşuyor. 40 dakika burada teorik eğitim alıyorlar. 40 dakika da sahadaki eğitimleri sürüyor. Sahada da yine hem sürücü hem yaya olarak eğitimlerini devam ettiriyoruz. Sürücü olduklarında neyle karşılaşacaklar? Yaya olduklarında neyle karşılaşacaklar? Bunu onlara izah edebilmek adına burada uygulamalı eğitim neticesinde onları birer katılım belgesi ve minik hediyelerle uğurluyoruz. Amacımız, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında olduğu gibi 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde de yine tüm 4. sınıfları bu eğitime tabi tutmak, trafik bilincini artırarak kazaları engellemek. Ben tekrar tekrar kurumlar arası iş birliği çerçevesinde vermiş olduğu destekten dolayı hem Milli Eğitim Müdürlüğümüze hem de Emniyet Müdürlüğümüz nezdinde Gaziantep Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz