Her Bahar Bir Orman Bi Dünya Yeşil projesi kapsamında 17. Etap Şehitkamil Ormanı, Arıl Mahallesi’nde oluşturuldu. Geniş katılımla gerçekleştirilen fidan dikim töreni ile 13 bin fidan daha toprakla buluşturuldu. 
Şehitkamil Belediyesi tarafından hayata geçirilen Her Bahar Bir Orman Bi Dünya Yeşil projesi kapsamında her yıl Mart ve Kasım ayında yapılan fidan dikimleri devam ediyor. 17. Etap Şehitkamil Ormanı, Arıl Mahallesi’nde hayat buldu. Yaklaşık 250 bin metrekare alan üzerine kurulan 17. Etap Şehitkamil Ormanı’nın fidan dikim töreni geniş katılımla yapıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Fidan dikiminden önce yapılan halkoyunları gösterisi büyük beğeni topladı.
Şehitkamil Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yer düzenlemesinin yapıldığı alan üzerinde yaklaşık 13 bin fidan dikildi. Dikimi yapılan fidanlar badem ve zeytin türünde oldu. Şehitkamil Belediyesi, ‘Bi Dünya Yeşil’ projesiyle bugüne kadar kurmuş olduğu 16 etap ormanda toplam 1 milyon 506 bin 722 metrekare alanda 151 bin 763 adet fidanı toprakla buluşturmuştu. 
BELEDİYEMİZİN YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMALAR DÜNYA AÇISINDAN ÇOK KIYMETLİ
Törende konuşan Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Şehitkamil Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaların önemine vurgu yaptı. Aladağ, “Bilindiği üzere günümüzde ekonomik büyüme ve sanayileşme, kentlerin büyümesiyle çok ağır çevre problemleriyle insanlığı karşı karşıya bıraktı. Bu çerçevede çevre sorunlarına duyarlılık, çevre problemlerine yaklaşımların artması gerek merkezi yönetimlerin, hükümetlerin, gerekse yerel yönetimlerin öncelikli bir konusu haline geldi. Öyle ki dünya genelinde kaybolan ormanlar ve orman varlığı, çevre kirlenmesi hepimizi çevre korumasında daha derin düşünmeye ve daha geniş eylemler yapmaya hazırladı ve teşvik etti. İşte bu çerçevede Şehitkamil Belediyemizin yürüttüğü bu çalışmalar gerek Gaziantep açısından gerek Şehitkamil açısından gerek ülkemiz ve gerekse çevre sorunlarıyla boğuşan dünya açısından çok kıymetlidir. Ben, 13 bin ağacın toprağa dikileceği bu faaliyette emeği geçen başta Şehitkamil Belediye Başkanımıza ve ekibine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bu faaliyetin gelecek kuşaklara hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu. 
HER ÇOCUĞUMUZUN BİR FİDAN DİKMESİNİ SAĞLIYORUZ
Fidan dikim töreni öncesinde katılımcılara hitaben konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, şunları söyledi:
“Şehitkamil Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden itibaren bir alışkanlık oluşturmaya gayret gösterdik. Her yıl mart ve kasım aylarında Bi Dünya Yeşil projesi çerçevesinde Hazine’den ve Orman İşletme Müdürlüğünden aldığımız destekle ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Bu ağaçlandırma çalışmalarını yaparken özellikle Milli Eğitim Müdürlüğümüzden destek alarak her çocuğumuzun bir fidan dikmesini sağlıyoruz. Bu alana gelirken 15. ve 16. etaplarda diktiğimiz fidanların boy verdiğini görünce mutluluğum daha da arttı. İlk göreve geldiğimiz 2009 yılında Beykent bölgesinde başlattığımız bu faaliyet neticesinde bugün mesire alanına dönüştürülecek noktaya geldi ve yaptığımız düzenleme neticesinde bu alanda piknik alanı oluşturduk. Bu çalışmalarımızı etap etap devam ettireceğiz. Bu alanda 7 iş makinasıyla yaklaşık 40 gün burada çalışma yapıldı. Bu noktaya ulaşımın sağlanması için 4 kilometrelik yol açıldı. Bu faaliyetler kurumlar arası işbirlikleriyle oluyor. Bugüne kadar diktiğimiz fidanların tutma oranları yüzde 95 seviyesindedir. İnşallah bugünden sonra da geleceğimizin teminatı olan yavrularımızın kendi elleriyle dikmiş oldukları bu fidanlar bizden sonraki nesillere de yeşil alan olarak kalacaktır. Çalışmalarda emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.” 
AMACIMIZ; GELECEK NESİLLERE DAHA YEŞİL, TEMİZ BİR ÇEVRE BIRAKMAK
Fidan dikimi öncesi konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise şöyle konuştu:
“Bugün, Bi Dünya Yeşil projesi kapsamında 17. etabı yapılan ve Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu öncülüğünde organize edilen fidan dikim töreninden dolayı çok teşekkür ediyorum. Şehitkamil Belediye Başkanımız, ‘Sıfır Atık’ projesinin çok daha öncesinde katı atık depolama ve geri dönüşüm konusunda çok önemli çalışmalarda bulunmuştur. Bugün de yine doğaya ve çevreye katkı sunmak açısından çok güzel bir projeyle bize katkı sağlamaktadır. Ağaçlarımız, ülkemizin akciğerleri konumunda. Ormanlarımız, canlıların yaşamasında ve doğaya çok ciddi katkılar sunmakta. Bu sistemin devam etmesi için ormanlarımıza ihtiyacımız var. Bugün yine Şehitkamil Belediyemiz tarafından binlerce fidanımız toprakla buluşuyor. Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz sözüyle yola çıkarak, Şehitkamil Belediyemizin ne kadar önemli projelere imza attığını hep birlikte görüyoruz. Bugün hükümetimiz zamanında yaptığımız ağaçlandırma çalışmasıyla dünyada üçüncü konumdayız. 4 milyar fidanı toprakla buluşturduk. 208 milyon dekar alan olan ormanımızı 223 milyon dekar alana ulaştırdık. Bizim amacımız daha yeşil, daha temiz bir çevreyi gelecek kuşaklarımıza bırakmak. Ben burada emeği geçen Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu’na ve ekibine yürekten teşekkür ediyorum.”  
YEŞİL BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Fidan dikimi öncesi konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer de şöyle konuştu:
“Bugün gerçekten çok önemli bir proje olan Bİ Dünya Yeşil Projesi 17. Etap Ormanını hayata geçirmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Yeşil bizim için çok önemli, yeşil cenneti çağrıştıran bir renktir ve bunun için bu projeleri çok önemsiyoruz. 2002 yılından bu yana, iktidara geldiğimiz günden bu güne kadar ağaç kesen bir iktidar değil, ağaç diken bir iktidar olduk. 4 milyarın üzerinde fidanı toprakla buluşturduk. Tabiatın doğal dengesinin tekrar yerine gelmesi için üzerimize düşen çalışmaları yapmaya çalışıyoruz. Bundan dolayı ben bu projeyi çok önemsiyorum. Şehitkamil Belediyemizin daha önceden yapmış olduğu 15. ve 16. etap ormanlarında fidanların büyüdüğünü görünce gerçekten çok mutlu oldum. İnşallah bu 17. Etap Ormanı da ilerde çocuklarımızın, torunlarımızın ve ondan sonra gelecek nesillerin daha iyi bir dünyada, daha iyi bir Şehitkamil’de ve dana iyi bir yeşil alanda yaşamalarına vesile olacaktır. Bu projede emeği geçen başta Şehitkamil Belediye Başkanımıza, ekibine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
Fidan dikim törenine; Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Uzer, Derya Bakbak, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Arıl Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Kahraman Yıldıztekin, Gaziantep Orman İşletme Müdürü Köksal Kaya, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Nihat Deme, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcıları, Şehitkamil Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, katkıları dolayısıyla Gaziantep Orman İşletme Müdürü Köksal Kaya’ya teşekkür plaketi takdim etti. Daha sonra tüm katılımcılar tarafından fidanla toprakla buluşturuldu ve ilk can suları verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here