Şehir Hastanesi’ne Taşar’ın ismi verilsin

0
106

Anavatan Partisi (ANAP) Gaziantep Eski İl Başkanı Şerif Başkülekçi, kamuoyuyla bir mesaj paylaşarak Gaziantep’te yapılan yeni şehir hastanesine Mustafa Rüştü Taşar’ın isminin konulmasını önerdi.
ANAP eski İl Başkanı Şerif Başkülekçi, Gaziantep siyasetinin efsane ismi ve eski bakanlardan merhum Mustafa Rüştü Taşar’ın isminin, önümüzdeki günlerde hizmete girecek olan Gaziantep Şehir Hastanesi’ne verilmesini istedi. Başkülekçi, bunun Gaziantep’e sayısız hizmetleri bulunan Taşar’a bir “vefa borcu” olduğunu söyledi.
Başkülekçi, yaptığı yazılı açıklamada; Gaziantep Şehir Hastanesi’ne neden Mustafa Rüştü Taşar’ın isminin verilmesi gerektiğinin gerekçelerini de sıraladı.
İŞTE O AÇIKLAMA
“Yaşadığımız zaman diliminde geçmişe baktığımızda vatana, devlete, millete var gücüyle çalışmış bürokrat ve siyasetçiler vardı bunlar tarihe altın kelimelerle yazılacaktır.
Biz Gaziantepliler olarak şehrimize geçmiş dönemlerde canla başla çalışan çok değerli devlet ve siyasetçiler vardı bir Gaziantepli olarak bu şehre hizmet etmiş herkese minnet ve saygı duyuyorum. Allah onlardan razı olsun ölmüş olanlara rahmet hayat da olanlara da sağlık ve hayırlı bir ömür dilerim.
Değerli Gaziantepliler geçmiş de bu şehrin büyümesi ve gelişmesi için var gücü ile çalışan hiçbir zaman bulunmuş olduğu makamı sadece siyasi kesime değil yardıma ihtiyacı olan herkese açmış bir efsaneden bahsedeceğim. Seçimlerde siyasi partiden seçilen seçildikden sonra parti rozetini çıkarıp halkın vekili olan bir halk adamından bahsedeceğim.
Bu değerli insan Sayın Mustafa Rüştü Taşar’dır kamuoyu da yakından çok iyi tanıdığı bu efsane isim bize geçmiş de tüm vatandaşlar şöyle derdi “BAŞIN DÜŞERSE DARA TAŞARI ARA “ derlerdi. Sayın Taşar Hayatı boyunca Gaziantep de yaptığı hizmetlerden bazıları Şehrin alt yapısında, küs ket sanayi sitesinde, mesleki kooperatiflerin yapılaşmasında, organize sanayi bölgesinin büyümesinde, doğalgazın gelmesinde, 112 ambulansların Türkiye’de ilk Gaziantep’te kullanılmasında, bölge adliyesinin yapılmasında, Devlet kurumlarının kapsamlı gerek personel gerekse konum olarak güçlenmesini sağlamıştır bunun gibi nice hizmetleri anlatılarak bitmez v.s sadece Gaziantep değil Türki yenin siyasetine damga vurmuştur. Asıl önemlisi şehrimizde ortak akıl yönetimi anlayışını getiren Sayın Taşar’ın hizmetleri saymakla bitmez
Sayın Gaziantepli hemşerilerim şimdi ahdi vefa zamanı buradan Kentimizin yeni atanan değerli Valimiz Kemal Çeber beye Büyük şehir belediye başkanımız Bakanımız sayın Fatma Şahin’e, Gaziantep milletvekillerimize, siyasi parti il başkanlarımıza, Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na, Şehitkamil Belediye Başkanımız Muhammet Rıdvan Fadıloğlu’na Gaziantep’in saygı değer basın mensuplarına, Sanayi Odası ,Ticaret Odası, İhracatçılar Birliği, Ticaret Borsası, Organize Sanayi Bölgesi, dernek ve oda başkanları ile yönetimlerine ve tüm Gaziantep’te yaşan kardeşlerimize sesleniyorum. Karataş bölgesinde yapımı tamamlanan Şehir Hastanemize Türkiyenin ve Gaziantepin gururu eski bakanmız sayın Mustafa Rüştü Taşar’ın ismini koyalım. Bu çalışkan devlet adamının ismini ölümsüzleştirelim. Şimdiden emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

MUSTAFA RÜŞTÜ TAŞAR KİMDİR?
1951 Yılında Gaziantep’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde yaptı.
İlk kamu görevine 1976 yılında Gaziantep’te Birleşmiş Milletler Projesi çerçevesinde kurulan Küçük Sanayi Geliştirme Projesi (KÜSGEM)’de yönetci olarak başladı.
1977-1980 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gaziantep Kampüsü’nde Genel Müdür Yardımcılığı, 1980-1983 yılları arasında DPT Müsteşarlığı’nda Daire Başkanlığı görevinde bulundu.
20.05.1983 tarihinde, Türk siyasi hayatında önemli bir dönüm noktası olan Anavatan Partisi’nin kurucuları arasında yer alarak, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. 08.06.1983 yılında Anavatan Partisi Genel Sekreteri olan Mustafa TAŞAR, 06.11.1983’de 17. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak TBMM’ye girdi.
Avrupa Ekonomik Topluluğu Karma Parlamento Grubu Üyeliği, Türk-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 24.06.1987’de Anavatan Partisi Genel Sekreterliği’nden istifa etti. 13.06.1988 tarihine kadar ANAP Genel Başkan Danışmanlığı yaptı.
Taşar, 18. Dönem Ankara Milletvekili olarak Parlamento’da bulundu. 47. Ve 48. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinde Devlet Bakanı olarak görev aldı. Bakanlık göreviyle birlikte, ANAP Genel Sekreterliği görevini yürüttü.
Mustafa Taşar, 20. Dönemde Gaziantep Milletvekili olara TBMM’ye giren Mustafa Taşar, 53. Hükümet’te Çevre Bakanı, 55. Hükümet’te Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu.
Daha sonra 21. Dönemde tekrar Gaziantep Milletvekili olarak TBMM’ye giren Mustafa Taşar, ANAP Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla, partinin Siyasi İşler ve Koordinasyon Başkanlığı ve Genel Başkanvekili görevini yürüttü. 57. Cumhuriyet Hükümeti’nde Turizm Bakanı olarak görev aldı.
Taşar’ın çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış makale ve incelemelerinin yanı sıra, 6 da kitabı bulunmaktadır.
Evli ve iki çocuk babası olan Mustafa Taşar, 4 Ocak 2007’de Afyonkarahisar’da geçirdiği trafik kazasında vefat etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz