SCP’den ‘Tüm sığınmacılar güvenle evlerine dönsün’ kampanyası

0
202

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) Gaziantep’te stant kurarak, “Ankara–Şam el sıkışsın, tüm sığınmacılar güvenle evlerine dönsün!” sloganıyla imza kampanyası başlattı.

Balıklı Parkı’nda kurulan stantlarda vatandaşlardan imza toplayan Sosyalist Cumhuriyet Partisi, toplanan imzaları kampanya sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na iletecek. Kampanyaya Gaziantepli vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

SCP’den yapılan açıklamada; kampanya ile ilgili şöyle denildi:
“Dünyanın hiçbir ülkesi, 10 yıl gibi kısa bir süre içinde nüfusunun yüzde 10’u kadar bir mülteciyi kabul etmemiştir.
Dünyanın hiçbir ülkesi, kendisi ciddi güvenlik sorunları ile uğraşırken sınırlarını dışardan gelen sığınmacılara ardına kadar açmamıştır.
Gene dünyanın hiçbir ülkesi, tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşıyorken, mültecilerin 10 milyarlarca doları bulan mali yükünün altına girmemiştir.
Bütün bu akıl almaz gelişmeler son on yılın Türkiye’sinde yaşandı ve bugünkü çıkmaza geldik.
Bu sorunun çözümü Ankara’nın vakit geçirmeden Suriye politikasını değiştirmesinden Şam ile derhal el sıkışmasından geçiyor.
Şam Hükümeti buna hazırdır. Esad yönetimi son olarak ilan ettiği genel afla, Türkiye dahil başka ülkelerde sığınmacı olarak bulunan bütün vatandaşlarının hiçbir kovuşturmaya uğramadan evlerine dönebileceklerini açıkladı.
Türkiye önüne gelen bu fırsatı değerlendirmelidir.
Biz aşağıda imzaları bulunanlar, AKP Hükümeti’ni, sığınmacıların güven içinde evlerine dönebilmeleri için Şam ile işbirliği yapmaya çağırıyoruz!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz