Şamil Tayyar’dan AK Parti’ye sert eleştiri

0
126

AK Parti’nin yeni dönem MKYK’sine giremeyen önemli isimlerden Şamil Tayyar’dan dikkat çeken çıkış geldi. Tayyar, “Erdoğan sonrası hesaplara” dikkat çekerek parti için “hizip” olduğunu söyledi. Tayyar, “Üzgünüm, bir ekip, cehenneme giden yolu iyi niyet taşlarıyla döşüyor. Yozlaşmayı tetikleyen bu hizip, AK Parti’yi için için çürütüyor” dedi. Tayyar, sosyal medyadaki profilinden AK Parti’yi de kaldırdı.
AK Parti’nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde MKYK listesine alınmayan eski Gaziantep Milletvekili ve MYKY üyesi Şamil Tayyar’dan çarpıcı ‘hizip’ çıkışı geldi. Parti içinde Erdoğan’ın azametini kendi gölgesi sanan bir ekip olduğunu öne süren Tayyar, “Yozlaşmayı tetikleyen bu hizip, AK Parti’yi için için çürütüyor” dedi.
Şamil Tayyar, kongrenin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda parti içindeki bir hizbin AKP’yi çürüttüğünü söyledi.
Tayyar, mesajında şu ifadeleri kullandı:
“Kongrenin ardından bir küçük tespit ve uyarı olarak kenarda dursun.
Yeni politika, vizyon ve kadrolara dair değişim talebini, toplumsal ihtiyaçlar ve siyasal dinamikler şekillendirir.
Bu gerçeklikten kopuk, iç iktidar hesabına dayalı keyfilik, karar alma sürecinde etkisi olmayan üç beş isimle sınırlı değişiklik, sadece değersiz istatistiki veridir, değişim değildir.
Ne var ki Cumhurbaşkanımızın azametini kendi gölgesi sananlar, Erdoğan sonrası hesaplarını ‘değişim’ ambalajıyla sunuyor.
Yozlaşmayı tetikleyen bu hizip, AK Parti’yi için için çürütüyor.
Oy oranının yüzde 50’den 35’e inmesinin siyasi/sosyal sebeplerini üreten bu yoz akıl, belediye başkan adaylarının belirlenmesinde de etkili olursa, telafisi güç siyasi hasar oluşabilir.
Üzgünüm, bir ekip, cehenneme giden yolu iyi niyet taşlarıyla döşüyor.”
ŞAMİL TAYYAR: “ARTIK YORULDUM”
Sosyal medyada yaptığı paylaşımın gündem olmasınınardından yeni bir paylaşım yapan Şamil Tayyar, tarihe not düşmek için son defa yazdığını belirterek, şunları söyledi:
“Masum insanlar Gazze’de katledilirken parti içi meseleyi uzatmak niyetinde değilim ama kimi sakil ve sığ yorumları görünce tarihe not düşmek için son defa yazıyorum.
AK Parti’nin kuruluşundan bu yana partimin 22 yıldır yılmaz savunucusu oldum ve bundan hiç gocunmadım.
İlk dönem gazeteci olarak dışarıdan destek verdim, 2011’den itibaren de içeriden mücadelemi sürdürdüm.
Askeri vesayetle çarpıştık, sonrasında 7 Şubat MİT Operasyonu, Gezi olayları, 17/25 Aralık kalkışması ve 15 Temmuz hain işgal girişiminde, liderimiz ve partimizin siyasi varlığına yönelik suikast girişiminde hayatımız pahasına dik durduk.
Tüm saha araştırmalarında önde çıktığımız halde 2018 ve 2023 seçimlerinde listeye alınmadık, yine küsmedik, mücadelemizi sürdürdük.
Tuhaftır, o dönem arazi olanlar, kendi özel hesaplarını görenler, koltuktan hiç inmeyenler, külfeti başkalarına yükleyip hep nimetlenenler bizi sadakat testine tabi tuttular.
Artık yoruldum, o sebeple bu son kongre öncesi Teşkilat Başkanımız Erkan Kandemir’e yeni dönem görev almak istemediğimi söyledim, ayrıca Cumhurbaşkanımıza Hasan Doğan aracılığıyla ilettim.
Çünkü, sade üye sıfatımla parti içi tehlikeye dikkat çekerek, Cumhurbaşkanımızı uyarıp aktif siyaseti bırakmak istiyordum. Eğer görüşebilseydim olup bitenleri Cumhurbaşkanımıza doğrudan anlatmayı çok isterdim, olmadı.
Onun için ‘üstünü çizdiler’, ‘MKYK’ya giremeyince ateş püskürdü’ gibi toksik yorumların bir hükmü yok.
Şamil Tayyar, siyaseten ikamesi kolay biri. Alırsınız, atarsınız, bu çok kolay ama tehdit büyük.
Eğer parti içi grupların iktidar savaşı, partiyi aşağı çekiyor ve Cumhurbaşkanımıza zarar veriyorsa bu tehlike görmezlikten gelinemez.
Telefonlarım kilitlendi, arayan arkadaşlarımızın hepsi hak verdi ve yaşananlardan çok üzgün.
Hadiseyi örneklerle anlatsam belki daha iyi anlaşılacak ama partim zarar görsün istemem.
Umarım, Cumhurbaşkanımız, daha şimdiden kendisinden sonrası için ‘liderlik’ hesabı yapan grupların kirli oyunlarını bozar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz