Şahinbey’de kitapseverler yazarlarla buluşuyor

0
207

Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi tarafından “Şahinbey Kitap Günleri” etkinliği gerçekleştirildi. Kitap Günleri Fuarı kitapseverlere kapılarını açtı.
VALİ GÜL: “BİZ MEDENİYET ŞEHRİYİZ”
Vali Davut Gül, Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlenen Kitap Fuarı’nda, toplumlara bakıldığında olumlu ya da olumsuz bütün davranışların temelinde insan ve insan davranışının yattığını söyledi.
Davranışların kalıcı olabilmesi için kitap okumak gerektiğini ifade eden Gül, “Gaziantep’in geçmişine baktığımız zaman bu kültürün olduğunu görüyoruz. Biz medeniyet şehriyiz. Çok şükür dört üniversitemiz var. Türkiye’de eğitim ile ilgili ciddi yatırım yapan bir şehiriz. Kültürle ilgili gerek bakanlık gerekse de belediyelerimiz ciddi destek veriyor. Bunun sonucu olarak da olumlu gelişmeleri hepimiz görüyoruz. Şahinbey Belediyemizin bu sene düzenlemiş olduğu 4. Kitap Fuarı bu anlamda çok önemli. Şahinbey’deki çocuklar, gençler sayı itibariyle Türkiye’deki ilçeler arasında birinci durumdadır. Bu gençlerin iyi yetişmesi için emek harcamak gerekiyor. Fiziki anlamda emek harcamak gerekiyor. Çocuklara özveriyle yaklaşarak öğretmenlerimiz bunu en iyi şekilde yapıyor” dedi.
BAŞKAN ŞAHİN: “EĞİTİM ŞEHRİ GAZİANTEP”
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Gaziantep’in çocuklarını ikinci yüzyıla hazırladıklarını belirterek, “Kitap deyip geçmeyin. O yüzden iddiası olan bu büyük milletin bu şehrin çocuklarının çok iyi okuması lazım. Allah’ın izniyle tesislerini tamamlamış, okuma altyapısını kuvvetlendirmiş gazi şehrin çocuklarını hiç kimse tutamaz. O yüzden eğitim, bilim, spor şehri Gaziantep diyoruz. Dünyanın cehenneme döndüğü, çocukların öldürüldüğü, ailelerin göç yolunda yok olduğu bir dünya sürdürülemez. Özü medeniyet kodlarıdır, medeniyet kodlarını da öğrenmenin yolu da okumaktır” diye konuştu.

TAHMAZĞLU: AMACIMIZ GENÇLERİN KİTAPLA BULUŞMASI
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da, “Bu yıl 4. kez düzenlediğimiz Şahinbey Kitap Günleri fuarımız başladı. Buraya 29 yazar ile 90’a yakın yayın evimiz katılıyor. 9 gün sürecek kitap fuarımıza gençlerimizi kitapla yazarlarla buluşturup onları söyleşileri ve imza günleri ile bir araya getirmeyi planladık. Gençlerimize şu ana kadar 14 milyona yakın kitap dağıttık, amacımız gençlerimizin kitapla buluşması kitap okuma yarışmaları yapıyoruz. Kitap kuponları ve kitap dağıtıyoruz ve okudukları kitapların yazarlarıyla da bir araya getirip hep imza günleri, hem söyleşiler yaparak yazarlarımızla hemhal olmalarını sağlıyoruz. Gelecek sene de Türkiye’nin en büyük 2. kütüphanesini inşa ederek, gençlerimizin hizmetine sunacağız ve kütüphanemiz 24 saat açık olacaktır. Şimdiden kütüphanemizin fuarımızın şehrimize halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ
Yapılan konuşmaların ardından kitap fuarının ilk gününde Yücel Arzen düzenlediği muhteşem konserle sevenleriyle bir araya geldi. Ardından Gri Koç olarak tanınan Gökhan Müftüoğlu gençlere sınavlarla ilgili bilgiler aktardı. Yazar ve Şair Savaş Barkçin düzenlediği söyleşi ile okuyucuları ile bir araya geldi. Şahinbey Kitap Günleri Fuarı’nın ikinci gününde ise Nurullah Genç, Nedim Şener ve Kahraman Tazeoğlu okuyucuları söyleşilerde bir araya gelerek kitaplarını imzaladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz