Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 3’üncü Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali, kano, açık yüzme, dragon bot yarışlarıyla adrenalin yükseltti, heyecanı doruğa çıkarttı. Dalış, su kayağı, jet ski, wakeboard ve flyboard gösterisiyle izleyenleri büyüleyen festivale katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yarışmaların startını verdi.

Fırat’ın incisi Rumkale’den tüm Dünya’ya barış ve kardeşlik mesajı veren Şahin, “Fırat tarihtir, Fırat kardeşliktir, Fırat barıştır. Ordumuzun başlattığı Barış Pınarı Harekatı tamamlandığında Fırat’ın doğusu daha da güzelleşecek” dedi.
SAKLI CENNET BİR KEZ DAHA TAÇLANDI
“Spor Dostu Kent” kimliğine yaraşır projeleri hayata geçiren Gazi şehir, iki yıl önce Milli Dalgıç Şahika Ercümen’in, 40 metre derinliğe daldığı Rumkale Su Sporları Festivali’yle su sporlarına “Merhaba” dedi,

Gelenekselleştirilen festivalle yeni bir mecraya yelken açan doğunun incisi, üçüncü kez saklı cennet Rumkale’ye tacını taktı! Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğünce gerçekleştirilen su sporları festivalinin müzikli kısmı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör devleti kurulmasını engellemek ve Suriyelilerin kendi ülkelerine dönüşünü sağlamak amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı iptal edildi.

ŞAHİN: ONURLUYUZ, ŞEREFLİYİZ
Rumkale Su Sporları Festivali’nin açışından önce konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye olarak tarihi bir günden geçtiklerini vurgulayarak, “Mehmetçiğimiz, ordumuz Barış Pınarı Harekatı’yla Fırat’ın doğusunda. Onurluyuz, şerefliyiz, hem kendi sınırımızı hem Suriye sınırını korumak hem de güvenlik koridoru oluşturarak Suriyeli mültecilerin memleketlerine dönmesi için sefere çıktık, rabbim muzaffer eylesin. Mehmetçiğimin ayağına taş değmesin. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla aslında Fırat Kalkanı Harekatı’yla, Zeytin Dalı Harekatıyla Fırat rahatladı. Türkiye’den gelen yüzücülerle, profesyonel dalgıçlarla, milli sporcularımızdan Derya’yla, Yaren’le, Sümeyye ve Sevilay kardeşimle bugün buradayız. Eğer Fırat Kalkanı olmasaydı bugün bunları konuşamazdık, Barış Pınarı Harekatı tamamlandığında Fırat’ın doğusu güzelliğe kavuşacak, daha da güzel olacak” dedi.

RUMKALE’DE MENENGİÇ KAHVESİ İÇME KEYFİ YAŞATACAĞIZ
“Yaşadığımız coğrafyada büyük bir medeniyetin taşıyıcısıyız. Dünya’nın en eski yerleşim merkezindeyiz” diyen Şahin, şöyle devam etti: “Tarihten aldığımız şanla ve şerefle tarihi mekanların güzelliklerini dünyanın neresine gittiysem göremedim, Fırat tarihtir, Fırat kardeşliktir, Fırat barıştır, Yavuzeli’nin karışışında kocaman bir yaşam var, büyük bir medeniyet var. Bize düşen bu güzelliği tüm Dünya’ya tanıtmaktır. Suyun altında büyük bir tarih var Roma ve Hitit dönemi var. Yürüttüğümüz çalışmalarla kısmen bu tarihi doku ortaya çıktı. Güzel bir sahil düzenlemesi yaptık, gelecek yıl da bir teleferik projesiyle Rumkale’de yaşamı başlatmak istiyoruz. Atalarımız nasıl bu kaleye can verdiyse biz de onların torunları olarak bir lavanta ormanında bir seyir tepesinde kalede, insanlara bir menengiç kahvesi içme keyfini yaşatacağız.”

Gaziantep AK Parti milletvekili Mehmet Erdoğan, Fırat ve Rumkale’nin çok önemli bir değere sahip olduğunu aktararak, Rumkale’nin Dünya’da en fazla reklamı yapılan turizmin bir parçası olduğuna işaret etti.
Erdoğan, yerel yönetiminin özel çabasıyla Rumkale’nin inanç turizmine açılması için ellerinden geleni yapacaklarını bildirerek, tüm şer odaklarının gözlerini Fırat ve Dicle’ye diktiklerini ancak Türkiye’nin birlik ve beraber içerisinde olmasıyla bu oyunu bozacağını söyledi.
Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, tam 17 yıl önce Gaziantep milletvekillerinin siyasete Rumkale‘den başladığını kaydederek, bölgenin tarımla, turizmle, taşımayla ve ticaretle gelişeceğini Ankara’da herkese anlatmaya çalıştıklarını hatırlattı.
Tüzmen, hiç kimsenin şehrin turizmin gözbebeği alacağını aklından bile geçirmediğini söyleyerek, Gaziantep’i bu noktaya getirmek için büyük gayret gösteren başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ve emeği geçen herkese teşekkür etti.


GÜL: RUMKALE, DÜNYA’NIN GÖRMESİ GEREKEN TURİZM GÜZERGAHI OLACAK
Gaziantep Valisi Davut Gül ise, Mehmetçiğin yaptığı operasyonlarla bölgenin barış ve kardeşlik gördüğünü belirterek, “Rumkale’de su sporlarının yapılabileceğini herkese gösterdik. Gaziantep’in de Rumkale’nin de her geçen gün üzerine koyarak geliştirdiği bir potansiyeli var. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibine teşekkür ediyorum, milletvekillerine teşekkür ediyorum Adalet Bakanımızın önderliğinde Rumkale Dünya’yla buluştu. Rumkale’yi koruyarak kullanmak çok önemli bu noktada; Halfetililere ve Yavuzelilere büyük bir görev düşüyor. Karkamış Antik Kentin gün yüzüne çıkmasıyla, Zeugma’nın eksikliklerinin tamamlanmasıyla beraber Zeugma’dan buraya kadar uzanan su yolu, Dünya’nın görmesi gereken bir turizm güzergahı olacaktır. Barış harekatında şehit düşen asker ve sivillere Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık, sıhhat ve afiyetler diliyorum” dedi.

ALİ KOMŞUSU, FLYBOARD GÖSTERİSİYLE RENK KATTI
Dalgıçlar ve protokol Türk bayrağıyla birlikte günün anısına foto çektirilen festivale; milli dalgıçlardan Derya Can, Yaren Türk’le, 2019 Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda Dünya 2’ncisi Sümeyye Boyacı ve 3’üncüsü Sevilay Öztürk katıldı. Antalya’da 2012 yılından beri jet ski’yle flyboard yapan, bu alanda dünya üçüncülüğü ve çok sayıda Balkan şampiyonluğu bulunan Ali Komşusu, flyboard gösterisiyle festivale renk kattı.
AÇIK YÜZME YARIŞINI YUNUS AYVAZOĞLU KAZANDI
Festival yarışmalarında açık yüzme yarışında Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen 210 yüzücü kulaç attı, yarışma yaklaşık bir saat sürdü. Başkan Fatma Şahin’in startını verdiği kano ve dragon bot yarışları adeta nefesleri kesti. 16 takımdan 352 sporcu, 5 kilometre uzunluğundaki parkurluk dragon bot yarışı, amansız bir mücadeleye sahne oldu. Açık yüzme yarışıyla heyecanın doruğa çıktığı festivalde, 5 kilometrelik açık yüzme yarışması erkekler kategorisinde, 39 dakika 32 saniyeyle Gaziantep’ten katılan Yunus Ayvazoğlu birinci oldu. Yarışı, Gaziantep’ten katılan Muhammed Talha Eryılmaz 41 dakika 04 saniyeyle ikinci, 44 dakika 40 saniyeyle İstanbul’dan katılan Ömer Faruk Baysoy ise üçüncü tamamladı.

Açık yüzme yarışması kadınlar kategorisinde, İstanbul’dan yarışmaya katılan Nilay Erkal 44 dakika 05 saniyeyle birinci, 47 dakika 37 saniyeyle Gaziantep’ten katılım sağlayan Ekin Tuğ ikinci ve 1 saat 2 dakika 37 saniyeyle Adana’dan katılan Nilüfer Duman üçüncü oldu. Dragon yarışında Kaptan Demirbilek birinci geldi. Demirbilek’i Odeabank, Yavuzeli Belediyesi ve Oğuzeli Belediyesi takip etti.
Yarışmalarda dereceye girenlere kupalarını ve madalyalarını Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ve protokol verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here