Gaziantep’in Yavuzeli ilçesindeki Fırat Nehri kıyısında tarihi ve doğal güzelliğiyle öne çıkan Rumkale’de “Su Sporları Etkinliği” düzenlendi. Vali Davut Gül, Rumkale’nin su sporlarının merkezi olacağını söyledi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinlikte katılımcılara hitap eden Gül, konuşmasına TSK tarafından yapılan operasyonlarla bölgenin barış ve kardeşlik yurdu olduğunu ifade ederek başladı. Barış Pınarı Harekâtı’nda mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri ve sivil unsurlara muvaffakiyetler dileyen Gül, şehit düşen asker ve sivillere Allah’tan rahmet, gazilere ise sağlık ve afiyetler diledi.

Gerçekleştirilen etkinlikle Rumkale’de su sporlarının yapılabileceğinin herkese gösterildiğini aktaran Gül, “Gaziantep’in de Rumkale’nin de her geçen gün üzerine koyarak geliştirdiği bir potansiyeli var. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibine, milletvekillerine teşekkür ediyorum. Adalet Bakanımızın önderliğinde Rumkale’nin Türkiye ve Dünya ile buluşması yine Zeugma’nın Karkamış Antik Kenti’nin turizmle buluşması ile ilgili çok planlı bir çalışma yürütülüyor. Her geçen gün Rumkale’de ki bu güzelliklerin üzerine yenileri ekleniyor. Karkamış Antik Kentin gün yüzüne çıkmasıyla, Zeugma’nın eksikliklerinin tamamlanmasıyla beraber Zeugma’dan buraya kadar uzanan suyolunun Dünya’nın görmesi gereken bir turizm güzergâhı olarak tanıtılması ile beraber Gaziantep değerlerine değer katmış olacak” dedi.


Rumkale’yi koruyarak kullanmanın önemine de değinen Gül, “Bu noktada Halfetililere ve Yavuzelilere büyük bir görev düşüyor. Bu suyu, çevreyi, doğayı kirletmeden yapılanlara sahip çıkarak bunu gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin görevi” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here