Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ne ishal, kusma ve yüksek ateş şikayeti ile getirilen 8 aylık bebekte Rota virüsü tespit edildi. Tekin bebek uygulanan tedavi yöntemi ile kısa sürede sağlığına kavuştu.

Gaziantep Özel Anka Hastanesi’ne rota virüsü nedeniyle son bir ayda 20 hasta geldiğine dikkat çeken Dr. Ayas, “Rota virüsüne bağlı olarak görülen rota virüs enfeksiyonu, bebek ve çocuklarda aşırı su kaybına yol açan ishallere neden olan bir hastalıktır. Rota virüs, her yaşta görülebildiği gibi 4-24 ay arasındaki bebeklerde daha ağır seyretmektedir. Mide ve bağırsak iltihabının en yaygın nedeni olan rota virüsü ince bağırsağa yerleşerek, çok şiddetli ishal, kusma ve ateş ile kendini gösteriyor. Özellikle vücutta yüksek oranda sıvı kaybına sebep olması nedeniyle gerekli önlemler alınmayıp tedavi edilmediği takdirde ciddi tahribatlara yol açabiliyor. Bu nedenle belirtiler görüldüğü an hemen bir uzmana başvurmak önemli “dedi.

HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN HİJYENE DİKKAT ETMEK ÖNEMLİ
Bebeklerde ve çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına neden olan rota virüsünden korunmak için hijyene dikkat etmenin yanı sıra aşı ile de tedbir alınabileceğini söyleyen Çocuk Sağlığı, Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ayas, “Hastalık bulaşıcı. Rota virüsü, solunum yoluyla, dışkıyla temas etmiş su ve yiyeceklerin tüketilmesiyle, virüs bulaşmış eşyalara dokunma, ardından el ve ağız teması ile bulaşabiliyor. Genellikle okul ya da kreşler salgınlara neden olabiliyor. Hastalıktan korunmak için hijyene dikkat etmek, çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırmak, temiz gıdalar ve temiz su tüketimine dikkat edilmesi gerek. Çocuğun yaşam alanlarının temiz tutulması da hastalıktan korunmak açısından oldukça önemli. “diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here