Prostat kanserinde erken tanı hayat kurtarır

0
135

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sakıp Erturhan, Türk Üroloji Akademisi Üroonkoloji Çalışma Gurubu olarak 15 Eylül Prostat Kanseri Farkındalık Günü dolayısıyla bir hafta boyunca tarama yapılacağını bildirdi.
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sakıp Erturhan, yaptığı açıklamada; hafta boyunca Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı merkez olmak üzere prostat kanseri tarama çalışması yapılacağını söyledi.
Prof. Dr. Erturhan şöyle dedi “Türk Üroloji Akademisi Üroonkoloji çalışma gurubu olarak prostat kanseri farkındalık gününün içinde bulunduğu hafta boyunca genel bir tarama çalışması başlatılmıştır. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı merkez olmak üzere Türkiye’deki 9 hastanede bir hafta sure ile tarama yapılacaktır. Gaziantep’in yanı sıra Ankara, İstanbul, Mersin, Zonguldak, Erzurum, Giresun, Isparta ve Samsun illerinde tarama gerçekleştirilecektir. Bu taramalarda şikayeti olsun olmasın özellikle 50 yaş üzeri erkekleri polikliniklerimize bekliyoruz. Erken tanı Hayat Kurtarır sloganı ile başlattığımız çalışmalarımıza büyük bir ilginin olacağını düşünüyoruz. 50 yaşından büyükseniz sizde gelin kontrol olun diyoruz”
Prof. Dr. Erturhan, Türk Üroloji Derneği olarak bu taramaları farklı zamanlarda da yapmayı planladıklarını ve Türk Üroloji Akademisi Üroonkoloji Çalışma gurubu olarak prostat kanseri ile ilgili olarak erken tanı çalışmalarını devam ettireceklerini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz