Prof. Dr. Erdal Bay’a Türk Dünyasına Hizmet Ödülü

0
250

Bayburt’ta gerçekleştirilen 27’nci Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri çerçevesinde düzenlenen törenle Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV), “25’nci Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri” sahiplerini buldu.
Türk dünyası ile ilgili çalışmaların jüri tarafından detaylı analizi sonucunda GAÜN Turzim Fakültesi Fekanı Prof. Dr. Erdal Bay, Türk Dünyasına Hizmet Ödüllüne layık görüldü. Prof. Dr. Bay’a ödülünü, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve TURKSAV Genel Sekreteri Yavuz Gürler’den aldı.
25’nci Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri İran’dan Oğulmaya Samizade’ye ve Türk dünyası ile ilgili çalışmalar yürüten ve Türk dünyasının gönüllülük esasına dayalı en büyük sosyo-kültürel projesi olan “Türk Dünyası Dijital Vatandaşlık” projesi yanında yürüttüğü diğer projelerden dolayı, Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Bay “Türk Dünyası Hizmet Ödülü” almaya hak kazandı.
TÜRK DÜNYASININ YENİ HİKAYESİ KARDEŞLERİN BİRLEŞMESİDİR
Ödül töreninde konuşan Prof. Dr. Erdal Bay duygularını şu ifadelerle aktardı: “Bayburt, kendisi küçük ama hikayesi büyük bir şehir. Hikayesi Dede Korkut’tan başlar. Türk dünyasının ilk hikayelerinde hep göç, ayrılık ve hüzün vardır. Türkler farklı nedenlerinden dolayı dünyanın farklı bölgelerine dağılmışlardır. Türk dünyasının günümüzdeki hikayesi ise ayrılan kardeşlerin tekrar birleşmesidir. Türk dünyasının büyük hikayelerinden biri, birbirlerinden koparılan kardeşlerin artık birleşmesiydi. Bu bir hayal, bir ülküydü ama artık gerçeğe dönüşmeye başladı. Bu hikayenin birçok kahramanı vardır. Hikayecinin türbesinin yer aldığı Bayburt’ta düzenlenen Dede Korkut Kültür ve Sanat şöleni ile TURKSAV yaptığı çalışmalar bu hikayenin birer parçasıdır. Bu hikayede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
PROF. DR. BAY TÜRK DÜNYASI ÇALIŞMALARI İLE ÇOK SAYIDA ÖDÜL ALDI
Prof. Dr. Erdal Bay, Türk Dünyasıytla ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı Ülkü Ocakları Türk Dünyası Hizmet ödülünü iki defa almasınının yanı sıra, TURKSAV Türk Dünyası Hizmet ödülü ve Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği (UAESEB) Dede Korkut Türk Eğitimine Hizmet Ödülü ile Bilge Tonyukuk Türk Eğitimine Hizmet Ödüllerini ve 2021 yılında Manas Türk Dünyası Hizmet Belgesi alma başarısı göstrerdi.
TÜRK DÜNYASI İLE İLGİLİ ÇOK SAYIDA BAŞARILI ÇALIŞMA YAPTI
Prof. Dr. Erdal Bay’ın Türk dünyasına yaptığı bazı çalışmalar arasında; Kosovalı Türk Öğretmenlerin Mesleki Becerilerinin Gelişimi Projesi, Kosova Türk Öğretmenler Derneği Eğitim İhtiyaçlarının Karşılanması; Gaziantep Kültürünün Balkanlarda Tanıtımı Projesi ve Türk Dünyası Eğitimciler Birliği (Turkdeb) kurulması çalışmaları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Gaziantep Üniversitesi İbni Sina ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Biruni sanal laboratuvar açılması; Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi tarafından toplanan yardımlarla deprem bölgesinde Osmaniye, Kilis, İslahiye, Nurdağı ve Kahramanmaraş’ta beş adet Biruni sanal gerçeklik laboratuvar açılmasına öncülük etmiş olup, Türk Dünyasının Eğitim Sistemleri ve sorunları başlıklı eğitim raporu hazırlanması, Türk dünyası ile ilgili ilk bilimsel algı araştırması, düzenlendiği çalıştaylar bilimsel kongreler ve birçok TV-radyo programı konferanslar diğer çalışmaları arasındadır. Prof. Dr. Erdal Bay tarafından, Türk Dünyası Stratejik Gelişim Raporu ve Türk Dünyası Balkanlar Ethosfer Sisteminin Analizi Projesi de yeni başlayacak olan projeler arasında olduğu öğrenildi.
PROF. DR. ERDAL BAY KİMDİR?
Erdal BAY 1978 yılında Kilis ilinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Kilis ilinde tamamlamıştır. 1996-2008 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nde Eğitim Programları ve Öğretim anabilim dalında lisans öğrenimini, yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamlamıştır. 2012 yılında Doçent unvanını alan Prof. Dr. Erdal BAY, çok sayıda idari ve akademik görevde yer almıştır. 2021 yılından itibaren Gaziantep Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlık görevini sürdürmektedir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Aile, Kadın, Sağlık ve Sosyal Politikalar Kurul Üyeliği devam etmektedir. 2020 yılında; TBMM’de Başta Kız Çocukları Olmak Üzere Gençlerin Bilim Teknoloji Mühendislik ve Matematik Alanlarına Yönlendirilmesi Alt Komisyonunda editör olarak görev yapmıştır. 70 bilimsel makalesi; TÜBİTAK, Avrupa Birliği, TİKA, BAP tarafından desteklenen 32 projesi; Uluslararası kongrelerde sunulmuş 61 bildirisi; 17 kitap/bölüm çalışması bulunmaktadır. Yüzlerce dergide makale hakemliği yapmıştır. En etkili 10000 bilim insanı içinde yer almaktadır. Çok sayıda bilim insanı yetiştirmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz