Öztürkmen’den Hakan Fidan’a Lozan soruları

0
138

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, Lozan Antlaşması’nın 100. yılı dolayısıyla 100’ü aşkın Kürt örgütlenmesinin Lozan’da kongre düzenleyeceği yönünde basında çıkan haberlere dikkat çekerek, AK Parti iktidarına “İsviçre hükümeti nezdinde bir tepki gösterilmiş midir” diye sordu.
Lozan Antlaşması’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası düzeyde tanınmasını sağlayan belge niteliği taşıdığını kaydeden Öztürkmen, iktidarın Lozan Antlaşması’na gerekli önemi göstermediğine vurgu yaptı.
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sunan Milletvekili Öztürkmen, “Bağımsızlığımızın müjdecisi Lozan Antlaşması, bir darbe girişiminin savuşturulması olan 15 Temmuz’dan daha mı az değerlidir” diye sordu.

CHP’li Öztürkmen’in, Hakan Fidan’a yönelttiği sorular şöyle:

  • 100’ü aşkın Kürt örgütünün kongre düzenleyecek olmasına karşın Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olan Lozan Antlaşması’nın yıl dönümünde iktidarınız tarafından İsviçre hükümeti nezdinde bir tepki gösterilmiş midir? Gösterilmedi ise bu kadar önemli bir meselede sessiz kalınmasının gerekçesi nedir?
  • Lozan Antlaşmasının 100. Yılı dolayısıyla 100’ü aşkın Kürt örgütü İsviçre’de bir kongre hazırlığında iken böylesi diplomatik bir başarının asırlık yıl dönümünde ülkemiz adına bir kutlama girişiminde bulunulmuş mudur? Böyle bir etkinlik var ise programın içeriği nedir, şayet yoksa olmamasının sebebi nedir?
  • “Türkiye Yüzyılı” sloganıyla çıktığınız yeni iktidarınız sürecinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü büyük bir görkemle kutluyorken, Cumhuriyetimizin 100.yılında bağımsızlığımızın müjdecisi Lozan Antlaşması neden büyük bir organizasyonla anılmamaktadır? Lozan Antlaşması, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nden daha mı az değerlidir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz