Öztürkmen: Türkiye’de basın özgürlüğü kalmadı

0
66

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili yayımladığı mesajında, “Türkiye’de maalesef basın özgürlüğü kalmamıştır. Basın, dezenformasyon yasası ile korkutuluyor, korkmayan gazeteciler ise cezaevlerine atılıyor” dedi.
CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, özgür basın ve ifade özgürlüğünün, çoğulcu, çağdaş ve katılımcı demokrasinin ana unsurlarından olduğunu, bu özgürlüklerin olmadığı toplumların bağımsız olamayacağı gibi gelişemeyeceğini söyledi.
Hasan Öztürkmen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Gazetecileri sansür kıskacına alan AKP iktidarı, basını tek tipleştirerek halkın haber alma hakkını gasp ediyor. Tüm baskılara rağmen halkın haber alma hakkını savunan gazetecileri ise tehdit etmekte, hedef göstermekte hiçbir sakınca görmüyorlar” dedi.
Türkiye’nin demokrasi liginde her yıl biraz daha gerilediğini, gazetecilere yönelik baskının olağan hale getirildiğini ve gazeteciliğin özellikle son yıllarda ateşten gömlek giymek haline geldiğini ifade eden Öztürkmen şöyle konuştu:
“Ülkemizde ifade ve basın özgürlüğü kısıtlanmaktadır. Gazeteciler, görevlerini özgürce yapabilme imkânından mahrum bırakılmıştır. 2022 yılının en tartışmalı yasalarından biri olan ve ‘dezenformasyon yasası’ olarak bilinen yasanın kabulünün üstünden bir yılı aşkın süre geçti. Bugün gelinen noktada neredeyse her gün bir gazeteci bu yasa nedeniyle soruşturma geçiriyor, gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor. Öte yandan birçok gazeteci işten çıkarılıyor ya da istifa etmek zorunda bırakılıyor. Basın kuruluşları ise yaptıkları haberler nedeniyle yüksek para cezaları ile karşı karşıya kalıyor. RTÜK ve Basın İlan Kurumu iktidarın sopası haline gelmiştir.
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Şeffaf ve güvenilir bilgiye erişim demokrasilerde hayati öneme sahiptir. Özgür basın ve ifade özgürlüğü, çoğulcu, çağdaş ve katılımcı demokrasinin ana unsurlarındandır. Bu özgürlüklerin olmadığı bir toplum bağımsız olamaz ve gelişemez. Bu nedenle bunlar sadece gazetecilerin değil tüm toplumun sorunudur. Basın mensuplarının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden ve insan haklarından söz etmek mümkün değildir. Yaşadıkları tüm baskılara rağmen kalemini satmayan, doğru ve tarafsız haber verme özgürlüğünden vazgeçmeyen tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz