Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, obezitenin en büyük sorunlardan biri olduğuna dikkat çekerek, “Belki de en çok dikkati çekilmesi gereken konulardan biri bu” dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Halk Sağlığı Günleri Sempozyumu’nun açılışında konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, sağlık yatırımlarını anlatarak Türkiye’nin çok iyi seviyelere geldiğini söyledi.
Birinci, sağlık yatırımlarını anlatarak Türkiye’nin çok iyi seviyelere geldiğine dikkati çekti. Ortalama yaşam süresinin 72,5’tan 78.3’e çıktığını aktaran Birinci, başka bir ülke bu seviyeye 30 yılda gelirken Türkiye’nin 10 yılda geldiğini aktardı.
Birinci, obezitenin en büyük sorunlardan biri olduğunu belirterek, “Belki de en çok dikkati çekilmesi gereken konulardan biri bu. Artış ivmesini biraz azalttık. Ama ciddi bir sıkıntı olarak durmaya devam ediyor” diye konuştu.
Birinci, tuz kullanım oranında da ciddi bir azaltmayı sağladıklarını belirterek hedeflerinin ortalamayı 5 gramın altına düşürmek olduğunu da kaydetti.

VALİ GÜL: İLAÇ İSRAFI ÖNLENMELİ
Gaziantep Valisi Davut Gül de halk sağlığıyla ilgili bilgilendirici çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ederek ilaç israfına dikkati çekti.
Gül, sağlık harcamalarının ekonomideki payına dikkat çekerek halk sağlığı meselesi çözüldüğünde Türkiye’de hem sağlık hem de ekonomi meselesinin çözüleceğine vurgu yaptı.
Sağlık harcamaları noktasında da değerlendirmelerde bulunan Gül, “Evsel Atık İlaçların Bertarafı projesi kapsamında katıldığımız bir etkinlikte reçete edilen ilaçların yüzde 50’sinin hiç açılmadan çöpe atıldığını gördük. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı’nın sağlık harcamalarına baktığımızda da özellikle halk sağlığının koruyucu ve önleyici tedbirleri ile meselenin önemli bir kısmının çözülmüş olacağı kanaatindeyiz. Gereksiz ilaç tüketmeyerek, zararlı alışkanlıklardan uzak durarak, düzenli beslenme, düzenli spor ve düzenli sağlık kontrollerinin de yapılması ile daha sağlıklı bireyler olarak hayatımızı idame ettirebiliriz ” ifadelerini kullandı.
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Özbay, halk sağlığının, ülkenin sağlık hizmetlerinin özellikle minimize edilmesi anlamında çok önemli bir konu olduğunu dile getirerek bunun da başlıca yolunun çocuk sağlığı ile ilintili olan bu sempozyumla farkındalığın daha da artacağını belirtti.
Açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçilen sempozyum, akademisyenlerin ve sağlık çalışanlarının katılımıyla iki gün boyunca devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here