Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili ‘ilk hapis cezası’ verildi

0

Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili ‘ilk hapis cezası’ verildi. Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopterin düşmesiyle ilgili ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan yargılanan dönemin Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Dursun Özmen, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu karar, 12 yıldır süren Muhsin Yazıcıoğlu davalarında verilen ilk hapis kararı oldu.

muhsin yazıcıoğlu suikast

5 Mart 2009’da Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde düşen ve içerisinde bulunan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, İsmail Güneş ve helikopter pilotu Mustafa Kaya İstektepe’nin hayatını kaybetmesiyle ilgili görevi ‘kötüye kullanmak’ suçundan yargılanan Dursun Özmen, son kez hâkim karşısına çıktı.

muhsin yazıcıoğlu suikast

Kahramanmaraş 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, oğlu Furkan Yazıcıoğlu, ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, ablası Mavuş Ocak ile avukatlar ve üst düzey partililer katıldı. Özmen ise mahkeme salonuna FETÖ’den hükümlü olduğu cezaevinden SEGBİS sistemiyle bağlandı.

Muhsin Yazıcıoğlu davası sanığı suçlamaları kabul etmeyip, beraat istedi

Son sözleri sorulan Özmen, günah keçisi yapıldığını, suçsuz olduğunu ve duruşma sonunda beraat edeceğine inandığını söyledi. Masum olduğuna vicdanen inandığını ifade eden Özmen, Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinin düşmesinin ardından helikopter ve içerisindeki kişilerle ilgili bilgilerin yer aldığı 1 nolu bilgi notunu hazırlatıp şube müdürü İsmail Duman’ın talimatıyla İstihbarat Daire Başkanlığı’na ve çevre illere gönderdiğini belirtti.

Bu notun ardından Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’nin açıklama yaptığını ancak valinin açıklamalarıyla kendisinin gönderdiği bilgi notunun çok farklı olduğunu söyledi. Vali Mevlüt Bilici’nin açıklaması esnasında gönderdiği bilgi notundan başka bilgi notu göndermediğini kaydeden Özmen, ilk bilgi notunda da Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun sağ olduğu gibi yanıltıcı bilgilerin bulunmadığını öne sürdü. Kendisi tarafından hazırlatıldığı öne sürülen asılsız bilgi notuyla ilgili dinlenen tanıkların da yalan söylediğini belirten Dursun Özmen, suçlamaları kabul etmeyip beraatini istedi.

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu ve helikopterde bulununların ölümü ile sonuçlanan kazada; Dursun Özmen’in avukatı da dosyada Özmen’e atılı suçla ilgili somut delil olmadığını belirtip beraatine karar verilmesini talep etti.

Duruşma sonunda hâkim, Dursun Özmen’i ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Cezada indirim yapmayan hakim, hükmün açıklanmasını da geri bırakmayıp cezayı ertelemedi. Bu ceza; 12 yıldır devam eden Merhum Muhsin Yazıcıoğlu davalarında verilen ilk hapis cezası oldu.

YAVUZ: KARAR BİZİ SEVİNDİRMEDİ AMA İLK KARAR OLMASI SEBEBİYLE ÖNEMSİYORUZ

Dava sonunda Muhsin Yazıcıoğlu’nun ailesinin avukatlarından Kemal Yavuz bir açıklama yaptı.

Kararın, Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin ölümüyle ilgili verilmiş ilk karar olduğuna dikkat çeken Yavuz, “Bugün itibariyle Merhum Muhsin Yazıcıoğlu suikastıyla ilgili yürütülen soruşturmalarda Kayseri Valiliği’ne sahte ihbar notunu sonradan gönderen Dursun Özmen hakkında görevi kötüye kullanma suçundan dava açılmıştı biliyorsunuz. Yaklaşık 6 yıldır süren yargılama bugün sona erdi.

Görevi kötüye kullanmadan sanık Dursun Özmen 2 yıl ceza almış durumda, cezasında erteleme, tecil, paraya çevirme gibi hususlar yok 2 yılla sınırlı kalmış durumda. Ancak şunu ifade etmek isterim; elbette bu karar bizi sevindirmedi. İlk karar olması sebebiyle tabii ki önemsiyoruz, Yargının geç de olsa 12 yıllık zaman aşımı dolmak üzereyken işlemiş olması kısmen de olsa bunu iyi karşılıyoruz ama asla yeterli değil. Birincisi zaman aşımı dolmak üzereyken oldu, daha bir de bunun istinaftan geçme süresi var biliyorsunuz, o bakımdan belki zaman aşımı dolmadan istinaf süresi de tamamlanmayacak ama her şeye rağmen verilmiş bir karar var” diye konuştu.

MUHSİN YAZICIOĞLU DOSYANIN HER YERİNDEN FETÖ FIŞKIRIYOR

Muhsin Yazıcıoğlu’nun örgütlü bir yapı tarafından suikasta uğratıldığını belirten Kemal Yavuz, şöyle devam etti:

“Bunun da ana soruşturma dosyasında dava açmak için yeterli delilleri mevcuttur. Askeri uçakların oluşturduğu türbülansla helikopterinin düşürüldüğü, pilotun da yüksek düzeyde karbonmonoksite maruz bırakıldığı anlaşılmış durumdadır. Biz, eylemin, ana soruşturma dosyasındaki davanın açılması, Dursun Özmen’in, 29’unda yargılanacak olan asker kişilerin, sivil bürokratların ve yine 22 Mart’ta yargılanacak olanların esas itibariyle ve yine ana dosyada soruşturması devam eden şüphelilerin tamamı ile ilgili bir davanın birlikte açılması, yürütülmesi, örgütlü bir suikast davasının olmasını beklemiştik ama bu olmadı. Olan şey, Dursun Özmen’e 2 yıl ceza vermekten ibaret. Tabii ki bununla yetinecek değiliz, diğer yargılamalar devam ediyor. Ama bir gün gelecek, ana dosyadaki dava örgütlü suikasttan açılacak.

Türkiye kamuoyuna şunu ifade etek isterim ki dosyanın her yerinden FETÖ fışkırıyor. GSP cihazlarının sökülmesi, sahte bilgi notu göndererek arama kurtarmayı akamete uğratmaktan tutun da tüm alanlarda FETÖ unsurlarının varlığını görüyoruz. Yine askeri jetlerin pilotunun irtibatları sebebiyle FETÖ’nün hava kuvvetleri imanıyla açık ve net bir irtibatının olmasının da ortaya çıktığı gözetilerek örgütlü yapının her noktada varlığı sabit olmasına rağmen bugüne kadar maalesef henüz toplu, bizi tatmin eden, örgütlü bir suç soruşturması ve bu soruşturmaya bağlı açılmış bir suikast davası maalesef yoktur. Bu, bizim yüreğimizi yaralamaktadır.”

‘ASIL FAİLLERİN YARGILANDIĞI YARGILAMAYI İNŞALLAH TÜRKİYE KAMUOYU GÖRECEKTİR’

Son zamanlarda yargının etkin çalışmalar yürüttüğünü de ifade eden Avukat Kemal Yavuz, “Kısa zamanda da bunun sonuçlarını alacağını ve bu davaların açılacağını ümit ediyor ve bekliyoruz. Bu davalar açıldıktan sonra gerçek suçluların, böyle suikasttan sonraki olayları yani suçu örtbas etme, delilleri karartma gayretinde olanların değil de asıl faillerin yargılandığı yargılamayı inşallah Türkiye kamuoyu görecektir. Ancak o zaman Muhsin Yazıcıoğlu’nu sevenlerin yüreğine su serpilmiş olacaktır. Aksi takdirde bu şekilde en dış halkadaki kişilerin ilgisiz davalarla, davaları bölüp parçalayarak yapılacak yargılamalarla bizim hukuken tatmin olmamız, adalet hissiyatımızın yerine gelmesi mümkün değildir. Bizim yüce Türk adaletinden beklediğimiz budur” dedi.

MUHSİN YAZICIOĞLU’NUN ABLASI: BU İŞİ YAPANLARIN MEZAR TAŞI OLMAZ İNŞALLAH

Muhsin Yazıcıoğlu’nun ablası Mavuş Ocak da karardan memnun olmadığını belirterek, “Karardan hiç de memnun olmadık. 12 yıldır gelip gittiğimizin bir noktası bile değil. 12 yıl, dile kolay biz maddi ve manevi her şeyle yıkıldık. Acımızla, üzüntümüzle hasta olduk, psikolojimiz bozuldu. Kardeşimin mezarı akşama kadar ziyaretçi akınına uğruyor. Bu işi yapanların mezar taşı olmaz inşallah” diye konuştu.

Gaziantep Söz Gaziantep Haberleri Son Dakika Haber En Güncel Haber Sitesi Gaziantep Son dakika

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here