Gaziantep Sanayi Odası (GSO), savunma sanayine yönelik yürütmüş olduğu çalışmalar kapsamında, Gaziantepli sanayicilerin Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) yönelik üretim yapabilmeleri ve tedarikçi olabilmeleri amacıyla, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü (AFGM) Kalite Sistem Yönetim Daire Başkanı ve beraberindeki heyeti firmalarımızla bir araya getiriyor.

Sanayide değişim ve dönüşüm programı kapsamında kent sanayisinde katma değer ve yüksek teknoloji üretimlerin artmasına yönelik çalışmalar yürüten Gaziantep Sanayi Odası, oda üyesi firmalarla savunma sanayine yönelik önemli bir projeye başlıyor.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’nün, sürdürülebilir, kaliteli ve teknik yeterliliğe sahip firmalardan alım yapmasını sağlamak üzere, 01.01.2020 tarihi itibariyle Onaylı Tedarikçi Belgesi zorunlu hale geliyor. Onaylı Tedarikçi Belge alımı için firmalarımızın, AFGM’ye doğrudan başvuru yapmaları gerekiyor.

Bu amaçla GSO üyelerinin onaylı tedarikçi olabilmelerine yönelik AFGM Kalite Yönetim Sistemleri Yönetim Daire Başkanı ve beraberindeki uzman heyet GSO’nun davetiyle Gaziantep’te firmalarımızla bir araya gelerek, toplantı düzenleyecek. 

-ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR BAŞVURU DOSYASININ HAZIRLANMASI HALİNDE ÖN İNCELEME YAPILACAK

Firmalarımızın toplantı öncesinde, başvuru formlarını doldurulup gerekli belgelerle birlikte başvuru dosyasını hazırlaması halinde, 10 Ekim 2019 Perşembe günü Gaziantep sanayi Odası’nda başvurularla ilgili ön inceleme yapılacak ve eksikliklerin giderilmesi için toplantı öncesinde firmalarımıza bilgi verilecek.

Başvuru dosyasının ön incelemesinin yapılabilmesi için ise başvuru dosyasının tamamlanarak, 9 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 16:00’ya kadar Gaziantep Sanayi Odası’ndan telefonla randevu alınması gerekiyor.

15 Ekim 2019 Salı günü ise firmalarımızın da katılacağı AFGM yetkilileriyle yapılacak toplantı ve ikili görüşmeler neticesinde, uygun bulunan başvurular elden AFGM yetkililerine teslim edilerek, onaylı tedarikçi başvuru sürecinin 1.aşaması tamamlanmış olacak.

Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ve Gaziantep Sanayi Odası işbirliğinde “Onaylı Tedarikçi Belgesi Bilgilendirme Toplantısı ve AFGM Yetkilileriyle Başvuru Değerlendirme Görüşmeleri” 15 Ekim 2019 Salı günü sabah saat 09:30’da başlayacak.

Toplantıda AFGM’ye onaylı tedarikçi olma başvuru süreçlerinin anlatılmasının yanı sıra, firmalarla ikili görüşmeler de gerçekleştirilecek.

Başvuru dosyasın hazırlamak için, Milli Savunma Bakanlığı’nın web sitesinde (www.msb.gov.tr), “Hizmetler” sekmesinin altında “AFGM” alt sekmesinde yer alan “Onaylı Tedarikçi Başvuruları” bölümünü incelemeniz ve aşağıdaki bilgi notlarından faydalanmanız, dosyanın sağlıklı hazırlanması açısından önem arz etmektedir.

Randevu için Gaziantep Sanayi Odası Sanayi Dairesinin 0342.221 09 00 (Dahili:134) nolu telefon numarası aranarak irtibata geçilebilir.

BİLGİ NOTLARI;

ASKERİ FABRİKALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (AFGM) SÜRECİ

Onaylı tedarikçi adı altında başvurularını tamamlamış Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü tarafından denetlenmiş ve bu sertifikayı almaya hak kazanmış firmalardan direkt olarak hizmet ve ürün alımı yapılacaktır.

AFGM BAŞVURU KRİTERLERİ

AFGM, işin sürekliliği ve sağlıklı yapılabilmesini teminen, onaylı tedarikçi olacak firmaların mali yapılarının da yeterli kriterde olmasını istemektedir. Bu nedenle, firmanın bilançosunda, “Kısa Vadeli yabancı Kaynaklar” ile “Uzun Vadeli yabancı Kaynaklar” toplamının “Pasif Toplamı”na oranının yüzde 85’in altında olmasını ön şart olarak değerlendirmektedir. Yüzde 85’i aşan firmaların başvurusu alınamamaktadır.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Başvuru dosyasının sağlıklı doldurulması adına, Milli savunma Bakanlığı’nın web sitesinde (www.msb.gov.tr), “HİZMETLER” sekmesinin altında “AFGM” alt sekmesinde yer alan “Onaylı Tedarikçi Başvuruları” bölümünü inceleyerek dosyasını hazırlamanız tavsiye edilmektedir.

Toplantı öncesi Başvuru dosyanızın ön incelemesinin Gaziantep Sanayi Odasında yapılması için 9 Ekim 2019 Çarşamba gününe kadar Gaziantep Sanayi Odasını telefonla arayarak 10 Ekim için randevu almanız gerekmektedir. 10 Ekim 2019 Perşembe günü size verilen randevu saatinde de, firmanızın yetkilisi veya karar verme yetkisine sahip üst düzey yöneticinizin, başvuru dosyasıyla beraber Odamıza gelmesi önem arz etmektedir. Bu ön inceleme 15 Ekim 2019 Salı günü AFGM yetkililerine vereceğiniz başvuru dosyanızın eksiksiz olması için oldukça önemlidir.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here