Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle düğünlere kısıtlama gelmesiyle mobilya sektörü de sekteye uğradı. Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de düğünlerin genellikle ertelenmesinden ötürü satış yapamayan mobilya sektörü, kıştan da ümitsiz ve destek bekliyor.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler her sektörde olduğu gibi mobilya sektörünü de ciddi anlamda olumsuz etkiledi. Düğünlere kısıtlama getirilmesi nedeniyle çok sayıda kişi evlilik planlarını ertelerken, mobilyalar da vitrinde kaldı.
MOBİLYA SEKTÖRÜ DESTEKLENMELİ
Gaziantep’te mobilya sektörünün önde gelen isimlerinden Elida Mobilya’nın yöneticisi Nihat Alpaslan, sektörde satışların azaldığını belirterek, bunun yanısıra üretim maliyetlerinde de ciddi artış yaşanmasının sektörü zor durumda bıraktığını anlattı. Alpaslan, yaşanan tüm zorluklara rağmen ayakta kalma mücadelesi veren mobilya sektörüne devlet desteğinin şart olduğunu kaydetti.
Pandemi döneminde özellikle düğünlerin yapılmamasından ötürü mobilya sektörünün çok fazla etkilendiğini söyleyen Nihat Alpaslan, Temmuz itibariyle düğünlerin serbest olmasıyla sektöre kısmi bir canlılık geldiğini ancak Eylül’den sonra düğünlere kısıtlama gelmesiyle sıkıntıların giderek büyüdüğüne dikkat çekti.

BİLİNEN MAĞAZALARI TERCİH EDİN
Koronavirüsten kaynaklı, üretim yapan firmalarda kısa çalışma döneminde dolayı üretim sürecinin uzadığını anlatan Alpaslan, “Bunun yanısıra dövizdeki artış ve buna bağlı hammadde fiyatlarındaki öngörülmeyen yüksek düzeydeki artış, esnafımızı daha da sıkıntıya soktu” diyerek bu durumun sektörde yolaçtığı olumsuzluğun giderilmesi için devlet desteğinin şart olduğuna dikkat çekti.
Mobilya sektöründe yaşanan ekonomik sıkıntıdan ötürü dükkanını kapatmak ya da devretmek zorunda kalanlar olduğunu anlatan Alpaslan “Sektörden çıkanlar da oldu. Ama bunun yanı sıra Gaziantep’te sektöre yeni giren firmalar da var. Tüketicilerin mağdur olmaması için bilinen firmalardan alışveriş yapmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.
GAZİANTEP HALKININ HİZMETİNDEYİZ
Elida Mobilya’nın yöneticisi Nihat Alpaslan, M1 Alışveriş Merkezi ve Perilikaya’da bulunan mağazalarında daha çok kendi üretim ve tasarımları olan mobilya ürünlerini satışa sunduklarını kaydederek, “Yıllardır Gaziantep halkına hizmet veriyoruz. Kaliteli ürünleri ekonomik fiyatlarla vatandaşa sunuyoruz. Mobilya sektörü bölgemiz için ekonominin en önemli aktörlerinden birisi. Markamızın bu sektörün ilk tercih edilenlerinden olması bize gurur veriyor” dedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here