Meslek lisesinde okuyanlara Şahinbey Belediyesi’nden aylık 500 lira destek

0
27

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla Mesleki Eğitim Merkezleri’nde eğitim gören 8 bin 207 öğrenciye Şahinbey Belediyesi tarafından verilecek olan 500 TL’lik desteğin protokolü imzalandı.
Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu eğitime verilen büyük bir desteğin daha protokolünü imzaladı. Mesleki Eğitim Merkezleri’nde eğitim gören 8 bin 207 öğrenciye her ay 500 TL nakdi destek sağlanacak olan protokol sonrasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Mesleki Eğitim merkezinde eğitim gören öğrencilerin sevincine ortak oldu. Düzenlenen protokol sonrasında Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer Şahinbey Belediyesi tarafından başarılı öğrencilere hediye edilen 40 bin bisikletin ve karne hediyesi olarak dağıtılan 160 bin spor ayakkabısı dağıtım törenine katıldı. Şahinbey Belediyesi 5 yıldan buyana karne hediyesi olarak 875 bin spor ayakkabısı hediye etti.
1.5 MİLYARLIK GELİR HEDEFLİYORUZ
Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerini Destekleme İş Birliği Protokolü imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitimde artık paradigmanın değiştiğini vurgulayarak “2021 yılını 1 milyar 162 milyonla kapattık. 2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi 1,5 milyarlık gelir hedefliyoruz. Bu üretimden öğretmenlerimiz de öğrencilerimiz de katkı payı alıyorlar. 2021 yılında tüm Türkiye’deki mesleki eğitim öğrencilerine dağıttığımız pay, 50 milyon lirayı geçti. Muhtemelen bu yıl 100 milyon liraya ulaşacak. Mesleki eğitimde patent, faydalı model, marka tasarım tescilleri alınıyor. Mesleki eğitim okullarımız yurt dışına ihracat yapıyor. Artık meslek liselerimizde AR-GE merkezi var” dedi.
ŞAHİNBEY BELEDİYESİ ÖRNEK OLMALI
Şahinbey Belediyesi’nin yaptığı projeyle Türkiye’ye örnek olduğunu ifade eden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer “Kanun değişikliğinden önce tüm Türkiye’de mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısı, 159 bin idi. Bugün tüm Türkiye’de, mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısı, 520 bin oldu. Son 5 ayda mesleki eğitim merkezlerine 360 bin öğrenci katılım sağlamış. Türkiye genelinde mesleki eğitim gören öğrenci sayısı 249 bin 774’tü. Bugün katsayı uygulamasından önceki rakamı bile ikiye katladı. Bugün 28 Şubat’ın katsayı uygulamasıyla mesleki eğitime verilen zararı değil bambaşka hikayeleri konuşuyoruz. 2022 yılının sonuna kadar tüm Türkiye’de 1 milyon gencimizi Mesleki Eğitim Merkezleri ile buluşturacağız. Bu genç nüfus işsizliğini de ciddi düzeyde azaltacaktır. Gaziantep’te bu noktada rol model olacak bir şehrimiz olacak. Gaziantep’te 2022 yılının sonuna kadar 75 bin gencimizi Mesleki eğitim Merkezleri le buluşturmak istiyoruz. Bu noktada Şahinbey Belediyemizin yaptığı bu fedakârlık tüm Türkiye’deki belediyelere örnek olacak bir adım. Bu anlamda Şahinbey Belediyemizi kutluyorum. Onlara çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje kapsamında Şahinbey Belediyesi’nin sınırları içerisindeki Mesleki Eğitim Merkezlerindeki öğrencilerimiz bizim verdiğimiz 1.275 TL’lik desteği değil aynı zamanda ilave olarak 500 TL’yi de almış olacak. İnşallah Gaziantep’te atmış olduğumuz bu tohum Gaziantep’le sınırlı olmayacak. Başka illerde de Şahinbey Belediyesi ayda 500 TL destek veriyorsa ben de 750 TL destek vereceğim diyen insanlar çıkacaktır. Şahinbey Belediye Başkanımıza eğitime 1 milyar 400 bin TL’lik destek sağladığı için çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın imkânlarını arttırmak için yıllardan beri vermiş olduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ederim. Hayra vesile olan hayrı yapmış gibidir. Burada atılan tohum sadece Gaziantep’i değil tüm Türkiye’yi etkileyecektir. İnşallah el ele verirsek sadece mesleki eğitimde değil tüm alanlarda çok güzel sonuçlar alacağız” diye konuştu.
23 BİN ÖĞRENCİMİZ VAR
Şahinbey Belediyesinin eğitime 1 milyar 400 bin TL’lik çok önemli bir bütçe ayırdığını belirterek Gaziantep Valisi Davut Gül, “Türk Milli Eğitim hayatında birçok olumlu şey yapılıyor, çok güzel isler yapılıyor. Ama Mesleki Eğitim Merkezlerinde uygulanan bu proje 5-10 yıl sonra gerek mesleki eğitim merkezlerinde devam eden öğrencilerimizin gerekse de sanayinin, en önemli kazanımı olacaktır. Gaziantep’te Mesleki Eğitim Merkezlerinde 23 bin öğrencimiz var. Yaklaşık olarak her ay 30 milyon TL veriliyor. Bu da yılda 360 milyon TL ediyor ve bu sayı giderek artacak. Bu doğrudan öğrencilerimize verilen para ve çok önemli bir miktar. Şu ana kadar 1 milyar 400 milyon TL eğitime yatırım yapan Şahinbey Belediyesi bu proje için 250 milyon TL civarında bir bütçe ayırdı. Ancak bizim hedefimiz 23 bin olan öğrenci sayısını 50 bine çıkarmak. Buda ayrılan bütçenin 500 milyon TL’ye çıkması demek. Şahinbey Belediyesinin çocuklarımıza, gençlerimize bunu vereceğine canı gönülden inanıyorum” ifadelerini kullandı.
GAZİANTEP ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR
Eğitimde yükselmenin bir ekip işi olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de “Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na yaptığı bu çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Gaziantep çok özel bir şehir bu şehri anlatmaya ne kalem ne de kelam yeter demiş Evliya Çelebi. Biz bu şehri anlatmaya başlarken sanayi, kültür, medeniyet ve gastronomi şehri Gaziantep diyorduk. Yontma taş devrinden bu yana tüm medeniyetler en güçlü dönemlerini bu şehirde yaşamış. Ecdat İpekyol’unu kalkınma yoluna dönüştürmüş. Daha önce eğitim şehri Gaziantep diyemiyorduk. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın dediğimizde eğitimde, adalette, emniyette ve sağlıkta önce insan dedik. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu güçlü kadroyla artık eğitim, bilim ve spor şehri Gaziantep olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.
250 MİLYON TL’LİK DESTEK
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, verilen desteğin yıllara göre artacağını belirterek “Şahinbey İlçemizde geçen yıl Mesleki Eğitime devam eden öğrenci sayısı 1.320 iken bugün itibariyle 8 bin 273 sayısına ulaşmıştır ve şuanda Türkiye’de en fazla mesleki eğitime devam eden öğrenci sayısı Şahinbey’dedir. Gençlerimizin istihdamını artırmak, ülke ekonomisine katılımlarını sağlamak, şehirlerimizin yeni ustalarını yetiştirmek, gençlerimizi yetiştiği okullarda kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak amacıyla imzaladığımız protokol ile birlikte 4 yıllık eğitim süreci boyunca yaz aylarında da devam edecek şekilde her ay öğrencilerin hesaplarına 500 TL yatırmaya başlayacağız. Önümüzdeki yıl 2023-2024 eğitim öğretim yılı başladığında bu rakam 600 TL’ye çıkacak, bir sonraki yıl 650 TL, ondan sonraki yıl 700 TL olmak üzere devam edecek. Bu projenin maliyeti 250 milyon TL civarında olacak fakat bu projenin önü açık. Herhangi bir rakam sınırlamasına gitmiyoruz. Şuanda öğrenci 8bin, önümüzdeki yıllarda bu rakam 10 bin olduğunda bu destek aynı şekilde devam edecek” şeklinde konuştu.
13 MİLYON KİTAP DAĞITTIK
Şahinbey Belediyesi olarak eğitime önemli destekler sağladıklarını ifade eden Tahmazoğlu, “Pandemi döneminde 52 bin tablet desteğinde bulunduk. Başarıyı desteklemek adına 6 tane takdir belgesi alan her öğrencimize bisiklet hediye ediyoruz. Şuana kadar 40 bin bisiklet hediye ettik. Son 5 yıldan bu yana karne hediyesi olarak her yıl gençlerimize spor ayakkabısı hediye ediyoruz. Şuana kadar 875 bin edat spor ayakkabısı dağıtımı gerçekleştirdik. Ayrıca başarılı öğrencilerimize 20 bin kol saati hediye ettik. Yine 12 bin adet soru bankası setleri dağıttık. Okumayı teşvik etmek için şuana kadar 13 milyon adet kitap dağıtımı gerçekleştirdik. Şuana kadar 120 bin öğrencimizi ve vatandaşımızı Çanakkale’ye götürerek ecdadı ile buluşturup tarihi yerinde yaşamalarını sağladık. Bu projemiz devam ediyor ve yıl sonuna kadar bu sayı 145 bine ulaşacak. Şahinbey Belediyesi olarak şuana kadar toplamda yaklaşık 1 milyar 400 milyon TL eğitime yatırım yaptık. Çanakkale’de, Gaziantep’in kurutuluşunda, 15 Temmuzda ve tarihin her safhasında destan yazan gençlerimize yaptığımız eğitim destekleri helal hoş olsun ve inanıyorum ki gençlerimiz, milli destanlar yazmaya devam edecekler” diye konuştu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz