Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan kanserdir

0
251

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı/Meme ve Endokrin Cerrahisi’nden Prof. Dr. Göktürk Maralcan, meme kanserinin kadınlarda en sık rastlanan kanser olduğunu söyledi.
1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle bir açıklama yapan Prof. Dr. Maralcan, “Meme kanseri sistematik bir hastalıktır” dedi.
Meme kanserinin sistematik olmasının, memeden başlayıp başka organlara yayılabilmesi anlamına geldiğini ifade eden Prof. Dr. Maralcan, şunları kaydetti:
“Bu nedenle kadınların meme kanseri tarama testlerini ihmal etmemeleri, teşhisin erken konabilmesini ve zamanında tedaviyle başarılı sonuçlar almasını sağlayabilmektedir.”
MEME KANSERİ TARAMA TESTLERİ
Meme kanserinin erken teşhisinde tarama testlerinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Maralcan, meme kanseri tarama testlerini ise şöyle sıraladı: Kendi kendine muayene yapmak, meme cerrahına muayene olmak ve mamografi yaptırmak.
Prof. Dr. Göktürk Maralcan, “Bu tarama testlerine uyan kadınlar erken tanı sayesinde uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz