Lise öğrencilerine “Sigara bağımlılığı zararları ve bırakma yöntemleri” anlatıldı

0
76

Medical Point Gaziantep Hastanesi öncülüğünde, Gaziantep Özel Değer Koleji’nde öğrencilere sigara bağımlılığının zararları ve bırakma yöntemleri anlatıldı.
Düzenlenen etkinlikte Medical Point Gaziantep Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Çetin tarafından lise öğrencilerine sigara, elektronik sigaranın zararlarına ve bırakma yöntemlerine dikkati çekmek ve farkındalık oluşturmak için bilgilendirme etkinliği gerçekleştirildi.

Dünyada her yıl 6 milyon insanın ölümüne yol neden olan ve son derece zararlı alışkanlıklardan biri olan sigara hakkında bilgilendirmede bulunan Dr. Çetin, sigara dumanında 7 binden fazla kimyasal bulunduğunu ve bunların yüzlercesinin zehirli, 70’den fazlasının ise doğrudan kanser yapıcı özellikte olduğunu söyledi.

Dr. Çetin, sigara kullanımının akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanser hastalığı ile doğrudan ilişkili olduğunu belirterek, “Sigara kullanımı akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanser hastalığı ile doğrudan ilişkilidir. Sigara dumanından en hızlı ve en yoğun şekilde etkilenen organ şüphesiz ki akciğerlerdir. Solunan duman içerisinde bulunan zararlı kimyasallardan biri olan katran, akciğer dokusunda birikir ve zamanla dokularda harabiyete yol açar. Bunun sonucunda akciğer kapasitesi azalır, solunum yollarında daralma meydana gelir ve KOAH riski belirgin bir şekilde artar. Sigara kullanımı ve sigara dumanı maruziyeti kalp ve damar hastalıklarına yol açan önlenebilir faktörlerden biridir. Sigara içenlerde kalp krizi riski 10 kat artmaktadır. Sigara beyin hücrelerinin ölümüne neden olduğundan unutkanlığa ve zamanla Demans ya da Alzheimer gibi hastalıklara, inme, felç gibi hayati problemlere neden olabilmektedir. Sigara bırakmada öncelik farmakolojik tedavi yöntemleri ve psikolojik destektir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz