Koçyiğit: Gazetecilere hak ettikleri değer verilmelidir

0
57

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı Gazeteci İbrahim Koçyiğit, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle yayımladığı mesajında gazetecilere hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini söyledi.
Her yıl 10 Ocak’ta kutlanan “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle bir açıklama yapan HÜDA Koçyiğit, “Kamuoyunun doğru, ilkeli, adil, objektif, tarafsız ve anında bilgilendirilmesi için görevlerini fedakârca yerine getirme gayretiyle emek sarf eden tüm gazetecilerin ‘10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutlarım.” dedi.
Mesajına, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde vefat eden gazetecileri rahmetle anarak başlayan Koçyiğit, “Ülke olarak 6 Şubat’ta büyük bir deprem yaşadık. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği, büyük yıkım ve acıların yaşandığı depremlerden gazetecilerde etkilendi. Gazetecilerin bir bölümü enkaz altında can verdi. Hayatta kalan gazeteciler ise önce ailelerini güvenli yerlere taşıdılar, ardından kendileri de depremzede ve ailelerinde kayıpları olmalarına rağmen afet bölgesine dönerek sahada yaşanan olayları kamuoyuna duyurmaya çalıştılar. ‘Asrın felaketi’ olarak nitelenen bu büyük depremde vefat eden gazeteciler ve vatandaşlarımız için Rabbimden rahmet niyaz ediyorum ve depremzedelerimiz başta olmak üzere ülkemize bir kez daha geçmiş olsun diyorum.” dedi.
“Gazze’de görevini yapan gazeteciler öldürülüyor”
Katil ve işgalci terör rejiminin saldırıları sonucu vefat eden gazetecilere de Allah’tan rahmet dileyen Koçyiğit, “3 ayı aşkın süredir katil ve işgalci terör rejimi Gazze’de insanlık suçu işliyor. Aylardır çocuk, kadın, yaşlı, engelli, gazeteci demeden soykırım işliyor. Gazze’de insanlar katlediliyor ve insan hakları ihlallerine her gün bir yenisi ekleniyor. Basın özgürlüğü ve haber alma hakkı ise görmezden geliniyor. Gazeteciler engelleniyor ve görevini yapan gazeteciler öldürülüyor. Ama kimse sesini çıkar(a)mıyor. Gazze’de görev yapan basın mensuplarının hakkı ve hukuku korunmuyor. Oysa bu hepimizin öncelikli sorumluluğudur. Katil ve işgalci terör rejiminin saldırıları sonucu vefat eden basın mensuplarına ve işgalcilerin saldırıları sonucu hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor ve bu saldırıların son bulması çağrısında bulunuyoruz.” diye konuştu.
Koçyiğit, 20 Ağustos 2022’de Gaziantep-Nizip karayolunda meydana gelen trafik kazasında yaralanan yaralılara yardım ederken ikinci bir kazanın yaşanması sonucu genç yaşta vefat eden İHA muhabirleri Muhammed Abdulkadir Esen ile Umut Yakup Tanrıöver’i de rahmet ve minnetle andı.
Bilginin her geçen gün katlanarak çoğaldığı ve teknolojinin de takip edilmesinin zor olduğu günümüz dünyasında medyanın hayati bir önem taşıdığına dikkat çeken Koçyiğit, görsel ve yazılı medyanın yanı sıra sosyal medya olarak nitelenen anlık haberleşme ve bilgi paylaşım ağlarının da etkinliğinin günden güne arttığı günümüzde, gazetecilerin üzerine düşen sorumluluğun her zamankinden çok daha fazla olduğunu vurguladı.
“Gazeteciler bir gün değil, her gün hatırlanmalıdır”
İlkeli, dürüst ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan, toplumun talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen gazetecilerin kutsal bir mesleği ifa ettiğini ifade eden Koçyiğit, “Gece-gündüz, yaz-kış demeden en zor şartlarda görevlerini büyük fedakârlıkla yerine getiren değerli basın mensuplarımız halkımızın talep ve beklentilerini, yaşadığı sıkıntılarını dile getirerek sıkıntıların çözümünde de çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Bizlere doğru bilgi aktarma çabası ile mesleğini icra eden, doğru ve anlık bilgileriyle halkımızın haber almasını sağlayan tüm basın mensuplarımıza bu zorlu görevlerinde üstün başarılar diliyorum. Dünyanın en zor işlerinden biri olan, fedakârlık isteyen, toplumun bilinçlendirilmesi ve gelişmelerden haberdar edilmesi için zaman-mekan tanımayan, her mevsimde, her saatte ve her zor şartta çalışan gazetecilerin mesleklerinin ne kadar zor ve ne kadar kıymetli olduğunu çok iyi biliyoruz. Bundan dolayı gazetecilerin yaşadıkları sorunları da çok iyi biliyoruz. Toplumun gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olan gazetecilere çıkartılan zorluklarında elbette farkındayız. Onun için tüm zor şartlara rağmen mesai kavramı gözetmeksizin çalışan gazetecilere hak ettiği değerin verilmesi çağrısında bulunuyor ve ‘gazeteciler bir gün değil, her gün hatırlanmalıdır’ diyoruz.” şeklinde konuştu.
Gazetecilerin mesleklerini çok daha iyi icra edebilmeleri için özlük haklarının iyileştirilmesi ve daha iyi koşullarda çalışma ortamlarının sağlanması gerektiğini de dile getiren Koçyiğit, gelişmiş olan ülkelerde gazetecilerin çok daha iyi şartlarda çalıştığını, ancak Türkiye’de gazetecilik mesleğinin hak ettiği değeri bulamadığını aktardı.
Koçyiğit, “Başta Gazi şehrimizde görev yapan basınımızın değerli temsilcileri olmak üzere tüm değerli basın mensuplarımızın ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle ve en kalbi duygularımla kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.” diye konuştu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz