Kız öğrenciler, baklava ustalarına rakip oldu

0
77

Gaziantep’te, Şahinbey Hacı Muzaffer Bakbak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan baklava atölyesi ile kız öğrenciler, baklava yapımına başladı. Siparişlere göre üretim yapan öğrenciler, hem mesleki eğitim görüyor hem de para kazanarak aile bütçesine katkı sağlıyor. Okul Müdürü Halime Ebru Gülnar, “Amaçlarımızdan biri de kadın baklava ustaları yetiştirmek” dedi.

Şahinbey Hacı Muzaffer Bakbak Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Yiyecek-İçecek Hizmetleri Alanı Bölümü’nde öğrencilerin üretim yapabilmesi için Gaziantep Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü proje hazırladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanan proje, geçen yıl Aralık ayında hayata geçirildi. Meslek liseleri arasında ilk ve tek olma özelliğine sahip olan ve 500 metrekarelik alanda kurulan atölyede öğrenciler, baklava yapımına başladı. Okula gelen siparişlere göre üretim yapan öğrenciler, hem mesleklerini geliştiriyor hem de para kazanma olanağına sahip oluyor.

Okul Müdürü Halime Ebru Gülnar, amaçlarının, öğrencinin direkt mesleğin içinden yetişip, gelmesini sağlamak olduğunu söyledi. Usta-çırak ilişkisi ile sektöre kalifiye eleman yetiştirdiklerini anlatan Gülnar, atölyenin Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdığını belirterek, “Burası, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. 20 kız öğrenci, usta öğreticiler ve hocalarımızın koordinasyonunda alan şefi ve atölye şefimiz ile beraber faaliyetlerini sürdürüyor. Burası her anlamda birinci sınıf bir üretim sağlamaktadır. Şu anda oldukça yeniyiz. Buna rağmen günlük 80 kilo baklava üretimi yapmaktayız. İsteğe bağlı olarak kapasitemizi arttırabiliriz. Burası tam teşekküllü bir atölye. Amaçlarımızdan bir tanesi de kadın baklava ustaları yetiştirmek, bu güzel mesleği kadınlarında yapabileceğini görmüş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz