Kayıp depremzedeler Meclis gündeminde

0
60

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde kaybolan vatandaşların akıbetini Meclis gündemine taşıdı.
Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği’nin verilerine göre 145 vatandaşın yanı sıra 38 depremzede çocuğun kayıp olduğu ve bunlar arasında 3 aylık bebeğin de bulunduğuna dikkat çeken Öztürkmen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.
Kayıp depremzede aileleriyle Meclis’te bir araya gelen Milletvekili Öztürkmen, depremin ardından bir senenin dolmasıyla kayıp insanların statüsünün ölüye dönecek olmasının yanı sıra kayıp depremzedelerin durumuna ilişkin hak ihlalleri, istismar gibi olasılıklar yurttaşları endişelendirmeye devam ettiğini kaydetti.
CHP’li Öztürkmen, soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:
1- Kayıp depremzedeler konusunda Bakanlığınızca etkin bir soruşturma yapılmış mıdır? Kayıp depremzedelerin akıbetine ilişkin nasıl bir sonuca ulaşılmıştır?
2- Bakanlığınız kayıtlarında kayıp depremzede bulunmakta mıdır? Var ise bunların isim ve kayıp olduğu illere göre dağılımı nasıldır?
3- Kayıp depremzedeler arasında depremzede çocuk bulunduğu iddiaları doğru mudur. Doğru ise kayıp depremzede çocukların ismi ve kayıp olduğu illere göre dağılımı nasıldır?
4- Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği’nce 145 kişinin ve 38 depremzede çocuğun kayıp olduğu iddiası ve kamuoyu ile paylaşılan isim listesi Bakanlığınızca dikkate alınmakta mıdır? Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz