Karma Öğrenci Sergisi sanatseverlerle buluştu

0
79

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Halı Tasarımı Programı öğrencilerinin hazırladığı “Yankı” sergisinin açılışı gerçekleştirilen törenle yapıldı. GAÜN Güzel Sanatlar Fakültesi Fuaye Alanında açılışı gerçekleşen danışmanlığını Öğr. Gör. Zeynep Tuti Karaman’ın yaptığı, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Halı Tasarımı Programı Karma Öğrenci Sergisi sanatseverlerle buluştu.

Serginin açılışında konuşan Öğr. Gör. Zeynep Tuti Karaman, halının kültürümüzde bir kayıt olduğunu belirterek şunları söyledi: “Halı, kültürün kaydıdır. Her bölge de kendi farklılıklarına göre yeni model çıkartmış ve yöre yöre gelişerek var olmuştur. Bizler işin özüne inmeden yani halının bu köklerine dokunmadan bunu anlayıp ilerleyemeyiz. Bu yüzden burada gördüğünüz motiflerin anlamlarını öğrenerek başladık zira halının dili motiflerdir. Akılda kalıcılığını arttırmak için de, ince eledi, sık dokuduk. Bunun dışında farklı temalar doğrultusunda çalıştık. Her öğrencinin seçtiği bir temayı baskı halı olarak uyarladık. Bizler masalları hikâyeleri olan bir coğrafyanın çocuklarız. Kendi hikâyemizi yazmak ve onunla her gün yeniden dirilmeliyiz. Geleneği yaşatmak için bu ruha ihtiyacımız var. Tüm bu gördükleriniz öğrencilerimizin kendi duygu dünyasındaki arayışlarının bir ‘yankısı’ oldu. Dilerim o arayış yankıları hiç bitmez.”

Halı Tasarım Programı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nazan Avcıoğlu Kalebek ise halı sektörü ve üniversite iş birliğinin sürdürülebilir başarısı için büyük önem taşıyan bölümün öğrenci sergisinin, geleceğin halı tasarımcılarının yetişmesi adına çok heyecan verici olduğunu dile getirdi.

Sergideki eserlerin oldukça göze çarpan başarılı işler olduğunu söyleyen Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay, Halı tasarımının başkenti olan Gaziantep’te Halı Tasarımı Programının hem sektörel açığı kapatması hem de geleneksel Türk sanatlarının devamlılığının sağlanması açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Atalay, eser sahibi öğrencilerle birlikte Halı Tasarımı Programında görev yapan bütün öğretim elemanlarına ve ders sorumlusu Öğr. Gör. Zeynep Tuti Karaman’a teşekkür etti.

GAÜN Güzel Sanatlar Fakültesi Fuaye Alanında gerçekleşen sergi, 23 Mayıs 2024 tarihine kadar sanatseverlere açık olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz