Kamu-Sen Başkanı Akmaz’dan ateşkes çağrısı

0
160

Kamu-Sen Gaziantep İl Başkanı Mehmet Akmaz, Gazze’de yaşanan acıya “Dur” denmesi ve ateşkesin bir an önce sağlanması için, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlerin acilen devreye girmesi gerektiğini bildirdi.
Kamu-Sen Gaziantep İl Başkanı Mehmet Akmaz, Gazze’de yaşanan insanlık dramının önlenmesi için acilen harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.
ADETA DEVLET TERÖRÜ UYGULAMAKTADIR
Bütün dünyanın siyasi, ekonomik ve askeri anlamda son derece tehlikeli bir süreçten geçtiğini belirten Akmaz “dünyada savaş çanlarının çaldığı şu günlerde, Filistin’de ortaya çıkan gerilim gerek zamanlaması gerekse kapsamı bakımından oldukça manidar görülmektedir. Hamas’ın İsrail’in işgali altındaki topraklarda gerçekleştirdiği eylemlerin ardından Gazze’ye başlatılan saldırılar ile İsrail, çocuk, kadın, genç, yaşlı, silahsız demeden yerleşim yerlerini bombalamakta, adeta devlet terörü uygulamaktadır.” Dedi.
DÜNYA DEVLETLERI BU DURUMA SEYIRCI KALMAKTADIR
Yaklaşık bir asırdan beri Filistin’de bir dram yaşandığını belirten Akmaz “ tüm dünya devletleri bu duruma seyirci kalmaktadır. Hangi taraftan gelirse gelsin masum sivillere yönelik hiçbir saldırının haklı bir gerekçesi olamaz. Ancak İsrail’in Gazze’de yaşattığı vahşet, “İnsanım” diyen hiç kimsenin kabullenemeyeceği türdendir. Öte yandan bizim için Filistin davası, insanlık tarihi boyunca süregelmiş bir mücadeleyi ifade eder. Kudüs, Kabe’den önceki Kıblegâhımız olması dolayısı ile de mukaddes emanetimizdir.Dünyanın kanayan yarası haline gelmiş olan Filistin sorununun kalıcı bir biçimde çözülmesi; öncelikle bölgede ateşkesin ve sükunetin sağlanması, ardından da 1967 öncesi sınırlar çerçevesinde Filistin’in meşru bir devlet olarak tanınmasından geçmektedir. Hal böyleyken özellikle ABD’nin ve AB ülkelerinin İsrail’i destekleyen tutumları, bölgedeki gerilimi daha da tırmandırma yolunda İsrail’e cesaret verirken sorunu da çözümsüzlüğe doğru sürüklemektedir” diye konuştu.
ATEŞKES BİR AN ÖNCE SAĞLANMALIDIR
Kamu-Sen Gaziantep İl Başkanı Mehmet Akmaz sözlerini şöyle sürdürdü:
“Masumların tüm dünyanın gözleri önünde katledildiği bir ortamda bütün ülkelerin üzerine düşen insani sorumluluk çerçevesinde, itidalli bir biçimde hareket etmesi ve taraflar arasında ateşkes sağlanması konusunda gerekli girişimlerde bulunması tüm ülkelerin en temel vazifesidir.
Bilhassa Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlerin Gazze’de yaşanan acıya “Dur” demek ve ateşkes sağlamak için daha etkin bir biçimde devreye girmesi zorunludur.
İnsanlığın en temel dinamiği olan yaşama hakkı konusunda dahi ülkeler arasında yaşanan ayrışma, çatışmaların bölgesel olmaktan çıkıp küresel boyuta taşınmasına neden olabilir.
Türkiye Kamu-Sen olarak Birleşmiş Milletleri yaşanan katliamların durdurulması için çabalarını artırmaya, İsrail’i sivillere yönelik olarak gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırılara son vermeye, özellikle Batı ülkelerini İsrail’in ölçüsüz ve kural tanımaz tavırlarını desteklemekten vaz geçmeye, tarafları itidale, sükunete ve diyaloğa davet ediyoruz.
Yaklaşık bir asırdır bölgeye kan ve gözyaşından başka bir şey getirmeyen Filistin sorununun çözümünün iki devletli bir yapıdan geçtiğini, Filistin devleti tanvınmadığı takdirde silahların susmasının, kanın durmasının, şiddet sahnelerinin son bulmasının hayal olduğunu bir kere daha ifade ediyoruz”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz