İhtiyaç sahibi kadınlara mikrokredi desteği sağlanmasını içeren işbirliği protokolü Gaziantep Valisi Davut Gül ile Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül arasında imzalandı.

Valilik makamında gerçekleştirilen imza töreninde protokolün Gaziantep için hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Gül, kadınların sosyal hayatın içerisinde daha aktif yer almalarını önemsediklerini belirterek kadın girişimci sayısının artmasına yardımcı olacak protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül ise projenin dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici bir faaliyette bulunmalarına yönelik bir çalışma olduğunu söyleyerek Gaziantep’te başlatılan uygulamanın Türkiye’de öncülük yaptığını dile getirdi.
Proje kapsamında Gaziantep’te bulunan dar gelirli kadınlara haftalık geri ödemelerle, başlangıçta 100 TL ile 2.000 TL arısında değişen tutarlarda “temel kredi, hayvancılık ve tarım kredisi, sosyal işletmecilik kredisi, gerektiğinde çok küçük meblağlarda konut kredisi, eğitim kredisi ve e-ticareti geliştirirken, dijital yoksulluğu azaltmak için iletişim kredisi” verebilecek. Söz konusu mikrokredileri aldıktan sonra, ticari potansiyel gösteren ve başarılı olma yolunda önemli adımlar atmış ve bunu kanıtlamış olan mikro girişimcilere de birinci yıldan sonra, temel krediyi yıllık en fazla 1.000 TL tutarında arttıracak şekilde “girişimci kredisi” sağlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here