Kadınlar siyasette de eşitlik istiyor

0
64

CHP’den bir heyet, Gaziantep Girişimci İş Kadınları Derneği (GAGİKAD) Yönetim Kurulu başkanı Dr. Beril Özlem Leylek’i ziyarete ederek istişarelerde bulundu. Gaziantep milletvekilleri Bayram Yılmazkaya ve İrfan Kaplan’ın da yer aldığı heyete il yönetimi ve komisyon başkanları ile ayrıca çevre illerin vekilleri de iştirak etti.

CHP üst düzey heyetini kliniğinde ağırlayan GAGİKAD Başkanı Dr. Leylek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “Bu birseçim öncesi çalışması değil. CHP’nin her daim kadına ve kadın derneklerine verdikleri önemin farkındayız” dedi.
BAŞKAN LEYLEK KILIÇDAROĞLU’NUN PROGRAMINA DAVET EDİLDİ
CHP Gaziantep milletvekilleri Kaplan ve Yılmazkaya, GAGİKAD Başkanı Dr. Beril Leylek’i , Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılacağı ve şehrin sesini dinleyeceği, kanaat önderlerinin sorularını cevaplayacağı ,19 Ocak Perşembe günü saat 13.00’da Onat Kutlar salonunda yapılacak olan Kanaat Önderleri buluşmasına davet etti . Kadınlara verdikleri desteği açıkça dile getiren Gaziantep milletvekilleri, GAGİKAD’ın tüm üyelerinin de bu buluşmaya davetli olduğunu ifade etti.
İş hayatı ve sivil toplum örgütlerindeki kadınların fikirlerine değer verdiklerini ifade eden CHP heyeti, çalışmalarında kadınların daha çok söz sahibi olması için mücadelelerini sürdürdüklerini ve GAGİKAD’ın söylemlerini takip ettiklerini, gerekli notlarını alıp değer verdiklerini dile getirirken,şehirde kadınların sesi olan böyle güçlü bir STK oluşumunu kuran ve yöneten başkan Leylek’i de ayrıca tebrik etti.
“Kadınları hak ettikleri koltuklara taşıyacak olan yüzde 50 eşit temsil hakkını savunan siyasi partiler bu seçimde fark yaratacaklardır. Başarının imzası kadınlarda beyler”
GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Beril Özlem Leylek ise “GAGİKAD siyaset üstüdür. Tüm siyasi partilere sadece seçim çalışmalarında değil her daim şehir adına yapacakları gelişmeler için desteğiz demiştik. Bir çok siyasi parti il yönetim ve vekilleri seçim öncesi de bizlere ziyarette bulunup fikirlerimizi dinlemişlerdi. Şehirde kadınlar adına temsil zirvesi olmaktan onurluyuz. Her zaman doğruları dile getirdik. Kadınlar adına iş hayatında, eğitim hayatında, eşitlik ve eşit temsil için sayısız panel ve farkındalık çalışmaları yaptık. Şimdi bu çalışmaların ne denli doğru olduğu daha çok görüyorum. Özelikle siyasette adı olmayan Gaziantep kadının varlığının artık tescillenip tüm siyasi partilerin yüzde 50 e sahip kadın oyunun farkına varmalarını sağladığımız için, ayrıca kadınlarımızın sayılması adına hak sahibi olmasına katkı sağlamaları için farklı projelerimizle yine sesimizi yükselteceğiz. Kadınları hak ettikleri koltuklara taşıyacak olan yüzde 50 eşit temsil hakkını savunan siyasi partiler bu seçimde fark yaratacaklardır. Başarının imzası kadınlarda beyler. Tüm yönetimlerde kadın sayısını artıracağız. Odalarda, STK’larda, kurumlarda, her alanda yönetimde eşit temsili başarmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bu seçimlerde kadını hiçe saymayan değer veren listelerinde kadınlara “Pozitif ayrımcılıkla” değil, sadaka gibi haklara ayrıcalıklara ihtiyacımız yok bizim. Liyakata dayanan esaslarda yer veren siyasi partiler mutlak fark atacaklardır. Bu ülkenin yarısı kadın ama maalesef temsilde yüzde 50 değil yüzde 10 bile kadın temsili yok. Bu şehir için acı olan gerçeklerden biridir. Gaziantep’te tüm siyasi partilerden toplam 14 milletvekili varken bunlardan sadece 1 tanesi kadın ve bunu kabul etmiyoruz. Bu sayıyı yarıya eşitlemeye uğraşan çalışan siyasi partiler olursa elbette alkışlayacağız” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz