Kadınlar bir ülkenin, bir şehrin, bir evin enerjisidir

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İslim Arıkan, kadına şiddetin son bulması çağrısı yaparak, “Kadınlar bir ülkenin, bir şehrin, bir evin enerjisidir” dedi.
EMO Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İslim Arıkan, 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, eğitimin en büyük güç olduğuna dikkat çekerek, kız çocuklarımıza, tüm gençlerimize eğitim destekleri sunulmasına gayret edilmesini istedi.
Arıkan, yaptığı yazılı açıklamada, şu görüşlere yer verdi:
“Kadına saygı toplumların aydınlık yüzü ve insan onuruna yaraşır bir davranıştır.
Şiddet, taciz, mobbing, kadınları meta olarak görenler, kadın denilince sıkılan yumruklar, kirli zihinler, toplumlar için karanlıktır.
Kadınların meslek sahibi olmak istemesi, eşit imkanlar istemesi, her insanın sahip olduğu haklara sahip olmak istemesi kadar doğal ne olabilir ki…
Teknolojinin gelişmesi ile, dünyadan iyi örneklerin, iyi uygulamaların görülmesi ve kadınlarımızın, kız çocuklarımızın hedef belirleme ve bu hedeflerini gerçekleştirme imkanları artmıştır.
Bilim dünyası, sanat, eğitim, sağlık, elektrik, elektronik, yazılım alanlarında, siyasette, meslek odaları ve STK’lar da kadınlarımızın gösterdiği başarı gözler önündendir ve gurur kaynaklarımızdır. Başarılı kadınlarımızın çalışmalarından her birey faydalanmaktadır.
Kadın girişimcilerimizin oranının artması, devletin girişimci kadınlara sunduğu avantajlar göz ardı edilemez.
İnanıyorum ki, gelecekte çok daha iyi noktalarda olacağız
Daha temiz bir dünya için, sıfır atık seferberliğinde, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu uygulamalarında en büyük destekçilerimiz elbette ki kadınlarımız olacaktır.
Toplum kadına karşı şiddete duyarlı hale gelmiştir, ancak üzülerek ifade etmeliyim ki şiddet sorunu bitmemiştir.
Çalışan kadının beşeri ve toplumsal çöküşün tetikleyicisi olduğunu düşünen zihniyetler de bulunmaktadır.
Öyleyse; başarılı her bir kadının, başarılı her bir bireyin, eğitim imkanı bulamayanlara ulaşması, destek olması, kadınlarımızı güçlendirmesi, daha müreffeh bir Türkiye için önemli bir görevdir. Eğitim en büyük güçtür. Kız çocuklarımıza, tüm gençlerimize eğitim desteklerimizi sunmaya gayret edelim.
Bu duygu ve düşüncelerle; acılı şehit anneleri, şehit eşleri, şehit evlatları, evlatlarını kaybeden anneler başta olmak üzere; değerli tüm kadınlarımıza saygılarımı sunuyor, engel tanımayan bütün kadınlarımızı tebrik ediyorum.
Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, insan hakları temelinde haksızlıklarının son bulmasını, kadınların haklarına eksiksiz kavuşmasını diliyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz