Şiddet gören veya görme ihtimali olan kadınların, ihbarlarını polise daha hızlı iletmeleri amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) hizmete girdi.
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şiddete maruz kalan veya maruz kalma ihtimali olan kadınların ihbarlarını daha hızlı bir şekilde haber merkezlerine iletmeleri amacıyla akıllı telefonlarda kullanılabilecek Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) kurulduğu bildirildi.
Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“Emniyet Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk akla gelecek acil müdahale uygulaması olan KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulama olup, bu uygulamayla, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilecek ve kadınlara en hızlı şekilde yardımcı olunabilecektir.
Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını ( KADES )”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriye sevk edilerek olaya anında müdahale edilecektir.
24 Mart 2019 tarihinden itibaren test aşamasına geçen KADES uygulaması ile ilgili Gaziantep Emniyet Müdürlüğümüzce Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinde (ŞÖNİM) görevli Polis Memurlarımız tarafından İlimiz merkez ve ilçe belediyeleri sosyal tesislerinde her cuma günü bayanlara yönelik bilgilendirme toplantılar yapılmakta, ayrıca gelen ihbarlara ise anında müdahale edilerek olayların önüne geçilmeye çalışılmaktadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here