Ana SayfaGenelİşte o harita! BM'ye göre Türkiye'de Suriyelilerin şehirlere göre dağılımı

İşte o harita! BM’ye göre Türkiye’de Suriyelilerin şehirlere göre dağılımı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyeli mültecilerin, şehirlere dağılımıyla ilgili haritayı güncelledi. En çok Suriyelinin yaşadığı iller arasında İstanbul, Hatay, Ankara, Gaziantep ve Şanlıurfa başı çekiyor.

Suriye’de 2011’de başlayan ve 10 yılı aşkın süredir devam eden iç savaş nedeniyle çok sayıda Suriyeli mülteci, Türkiye topraklarına giriş yaptı.
Aradan geçen sürede hangi ilimizde ne kadar Suriyelinin yaşadığı da merak edilmeye başlandı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), yayınladığı güncel harita ile bu sorunun yanıtını verdi.
İLK 5 ŞEHİRDE 300 BİNİN ÜZERİNDE SURİYELİ YAŞIYOR
BM’nin paylaştığı haritaya göre 300 binin üzerindeki Suriyeli nüfusuyla en çok Suriyelinin yaşadığı iller arasında İstanbul, Hatay, Ankara, Gaziantep ve Şanlıurfa başı çekiyor. Konya, İzmir, Mersin, Adana, Bursa ve Kilis ise 100 bin-300 bin arası Suriyeliye ev sahipliği yapıyor.
EN AZ SURİYELİ’NİN YAŞADIĞI İLLERDE 50 BİNE KADAR SURİYELİ VAR
Bu illeri ise 50 bin-100 bin arasında Suriyelinin barındığı Kocaeli, Kayseri, Mardin ve Kahramanmaraş izliyor. Haritaya göre Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Muğla, Manisa, Sakarya gibi iller ise 10 bin-50 bin arasında Suriyeliyi ağırlıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Hüseyin Çiftçi on HER YALAN BİR İTİRAF GİZLER
Mustafa Ali Polatlı on BİR BEN VAR BENDEN İÇERİ
Binbaşı on ALZHEİMER
MEHMET ALİ GÜNER on ALZHEİMER
Cansu Çanlıoğlu on ALZHEİMER
mustafa küçük on KAFA BULMAK, KAFA TUTMAK…
Pervin Cicek yigit on ARADIK KURTARAMADIK