İşçiler sanki koyun taşır gibi işyerlerine taşınıyor

0
309

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) Başkanlık Kurulu Üyesi ve Gaziantep İl Başkanı Murat Soycan, Gaziantep’te 2 işçi servisinin çarpışması sonucu bir işçinin öldüğünü, 2’si ağır 22 işçinin yaralandığını belirterek, “İşçiler sanki koyun taşır gibi işyerlerine taşınıyor. Bir an önce önlem alınmalı” dedi.
SCP Başkanlık Kurulu Üyesi ve Gaziantep İl Başkanı Murat Soycan, İSİG (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği) Meclisinin iş cinayetleri raporlarına göre 2022 yılının ilk 7 ayında 224 işçi trafik/servis kazalarında yaşamını yitirdiğini bildirdi.
Yazılı bir açıklama yapan Soycan, “Sürekli artan servis kazalarında yüzlerce iş cinayeti işleniyor. İşçiler sanki koyun taşır gibi işyerlerine taşınıyor. Geçtiğimiz gün de Gaziantep’te 2 işçi servisinin çarpışması sonucu bir işçimiz vefat etti, 2’si ağır 22 işçi yaralandı” ifadelerini kullandı.
BU BİR CİNAYET GİRİŞİMİDİR.
İşçilere güvenli ve insani koşullarda servis hizmetleri sağlamanın işverenin sorumluluğunda olduğunu hatırlatan Soycan, şunları söyledi:
“5510 sayılı kanununun 13. maddesinde iş kazası: ‘Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olay’ şeklide tanımlanmıştır. İşverenlerin servis hizmetlerini dışarıdan alması da sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. İş cinayetlerinin yaşanmaması için gerekli tüm önlemler alınmalıdır. İşçi sınıfının ‘insanca yaşama ve insanca çalışma’ talepleri için bu sürecin takipçisi olacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz