İşaret dilini öğrendiler, sertifika almaya hak kazandılar

0
125

Şehitkamil Belediyesi, işitme engelli kişilerin iletişim sorunu yaşamamaları ve hayatlarını kolaylaştırmak adına, Şehitkamil Belediyesi personeli ve vatandaşlara yönelik, Türk İşaret Dili Kursu düzenledi. 120 saatlik işaret dili kursu eğitimini başarıyla tamamlayan 38 kursiyer sertifika almaya hak kazandı. Düzenlenen tören ile birlikte kursiyerler, sertifikalarını Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun elinden aldı.
İşitme engelli kişilerin, iletişim sorunu yaşamamaları için Şehitkamil Belediyesi ve Merveşehir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğince, Belediye personellerine ve vatandaşlara yönelik Türk İşaret Dili Kursu düzenlendi. Şehitkamil Belediyesi’ne bağlı Münifpaşa Aile Merkezi ve Selahattin Eyyubi Aile Merkezi’nde açılan Türk İşaret Dili Kursuna belediye personelleriyle birlikte toplam 62 kursiyer katılım sağladı. Kurs hocası Gülsüm Bozkurt tarafından, 120 saatlik eğitim alan 62 kursiyer, daha sonra sınava tabii tutuldu. Sınavı başarıyla geçen 62 kursiyerden 38 kursiyer, sertifika almaya hak kazandı. Münifpaşa Aile Merkezi’nde düzenlenen sertifika törenine, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Ermeydan, Merveşehir Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bayram Bal, eğitmenler ve kursiyerler katıldı. Program, protokolün ve kursiyerlerin işaret diliyle okuduğu İstiklal Marşı’yla başladı.
BU TÜR ETKİNLİKLERİ ÖNEMSİYORUZ
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “2022-2023 öğretim yılı içerisinde Halk Eğitim Merkezi’yle birlikte yapmış olduğumuz eğitimlerin bugün birinin daha sertifika törenindeyiz. Tabii meslek edindirme kurslarının yanı sıra özellikle sosyal hayatımızın içerisinde engelli vatandaşlarımızla işaret diliyle nasıl konuşabiliriz? Bu konuda da hem kendi eğitmenlerimize eğitim vermek hem de talep eden vatandaşlarımıza eğitim vermek adına ‘Türk İşaret Dili Kursu’ düzenlendi. Bu kursumuzdan bugün sertifika almaya hak kazanan kardeşlerimize sertifikalarını takdim ediyoruz. Öğrenmenin yaşı yoktur diyoruz. Her gün yeni şeylere açık olmamız gerek. İşaret dili de bunlardan bir tanesi. Ben bu konuda verdikleri destekten dolayı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün şahsında tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bununla ilgili olarak kendi belediye çalışanlarımıza da özel eğitimler verdirdik ki, bizim halkla ilişkiler departmanımıza gelen bir işitme engelli kardeşlerimizin meselesi olduğunda, orada vatandaşımızın sorununu çözebilmek adına da önemliydi. Bu tür etkinlikleri önemsiyoruz. Ama bu iş bizim bir başımıza yapacağımız bir iş değil. Milli Eğitim ve Halk Eğitim’le birlikte yapmış olduğumuz bu çalışmalar için ben yürekten teşekkür ediyorum. İnşallah genişleterek devam ettireceğiz. Burada sertifika alan arkadaşlarımıza da almış oldukları işaret dili eğitimlerini unutmamalarını, sık sık tekrar etmelerini ve geliştirmelerini öneriyorum. Allah emeklerini zayi etmesin diyor, hepsini ayrı ayrı kutluyorum” şeklinde konuştu.
İŞARET DİLİ, GÜNÜMÜZ İHTİYAÇLARI İÇERİSİNDE ÇOK BÜYÜK BİR YER TUTUYOR
Merveşehir Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bayram Bal ise, kurumlar arası işbirliğine önem verdiklerini ifade ederek, “İşaret dili, günümüz ihtiyaçları içerisinde engelli kardeşlerimiz ile iletişim çok büyük bir yer tutuyor. Genelde bu tarz sorunlarla karşılaştırıldığında kendilerini yalnız hissediyorlar. Halk Eğitim Merkezimiz programları içerisinde işaret dili de var. Belediyemiz, sosyal tesislerinde bizlere yer tahsis ederek, bu kursları vermemize yardımcı oluyor. Buradaki bu kursları alan arkadaşlar, engelli bir kardeşimizle iletişim kurabilme becerisi kazanarak, vatandaşlarımıza büyük bir yardımda bulunmuş oluyorlar. Günlük hayatımızda çok yoğun ihtiyaç duymaya başladık. Başkanımızın destekleriyle, belediye personeli olan arkadaşlara da bu eğitimleri verdik. Bu tarz kurslarımıza katılmak isteyen herkesi kursumuza da davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve Merveşehir Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bayram Bal tarafından kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz