Irak’ın askeri istihbarat şefi Korgeneral Saad el Ellak, Suriye’den Türkiye’ye kaçan DEAŞ’in bazı üstü düzey yöneticilerinin yeni saldırılar planladıklarını söyledi. El Ellak, “DEAŞ yöneticileri Türkiye’ye kaçtıktan sonra yeni saldırı hazırlığına başladı. Bu kişilerin dosyalarını Ankara’ya ilettik” dedi.

Irak’ın askeri istihbarat şefi Korgeneral Saad el Ellak, CNN International’a verdiği röportajda DEAŞ’ın ‘kasası’ konumundaki bazı yöneticilerin Türkiye’ye kaçtıklarını ve örgütün bu kişiler aracılığıyla yeni saldırılar planladığını söyledi.
Irak’ın 9 üst düzey DEAŞ yöneticisi hakkında Türkiye’ye dosya gönderdiğini belirten el Ellak “Bu kişilerin hala büyük miktarda mali kaynağa erişimi var. Yeni üye toplamanın yanı sıra büyük çaplı saldırılar planlıyorlar” diye konuştu.
Olası bir felaketin önlenebilmesi için uluslararası bir çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Iraklı istihbarat şefi, “Kampları terk edip ülkelerine geri dönebiliyorlar ve böylece Avrupa, Asya ve Kuzeybatı Afrika gibi ülkelerde büyük tehlike arz ediyorlar” dedi.
‘Gaziantep’e kaçtılar’
El Ellak, örgütte ’emir’ olarak adlandırılan bu üst düzey DEAŞ yöneticilerinin Suriye – Al-Baghuz’da bulunan kamplardan kaçarak sınırdaki kaçakçılara yüklü miktarlarda rüşvet verip gizlice Gaziantep’e kaçtıklarını söyledi ve ekledi: “Şu anda Türkiye’de bulunan DEAŞ’lılar, yeni üyelerin örgüte katılmasını sağlamakta kilit rol oynuyor.”
‘Operasyonlarının adı ‘parmaklıkları yık’
El Ellak, örgüt üyeleri arasındaki konuşmalardan, Suriye ve Irak’taki hapishanelerde tutulan DEAŞ’lıları kaçırmak için hapislere baskın planladıklarının anlaşıldığını söyledi. Iraklı komutan, DEAŞ’ın hapishanelere baskın planına ‘Parmaklıkları Yık’ kod adını verdiğini ifade etti.

‘Örgütün en iyi bombacıları’
El Allak, Ankara’ya dosyaları gönderilen DEAŞ’liler arasında ‘örgütün bugüne kadarki en iyi bombacıları’ olarak anılan, Abdullah Fathi ve Hüseyin Farhan Asleni el Cumali’nin de bulunduğunu belirtti.
CNN, Türk yetkililerin konuyla ilgili araştırmaların sürdüğünü söylediklerini belirtti.
Nadiren özel röportajlar verdiği bilinen El Allak ayrıca, “Eğer DEAŞ yeni üye kazanmakta ve kontrolü tekrar geri sağlamakta başarılı olursa bu tüm dünya için ‘felaket’ olur” diye konuştu.
Suriye’deki DEAŞ kamplarında yabancı uyruklularda dahil olmak üzere 10 bin DEAŞ’lı var. Çevre kamplarda ise bu DEAŞ’lıların eşleri ve çocuklarından oluşan 70 bin kişilik bir kamp bulunduğu biliniyor.
ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nin İdlib vilayetinde DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi’yi öldürdüklerine dair açıklamasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok daha önce Suriye’de Bağdadi’nin hanımı, kız kardeşi, eniştesini yakaladıklarını duyurmuştu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise ”Yakalananları kendi ülkelerine geri göndereceğiz. Biz kimsenin DAEŞ mensubunun oteli değiliz” demişti. Avrupa ülkelerinin çoğu ise vatandaşları olan DEAŞ üyelerini ülkelerinde yargılamayı reddediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here