İnternetten trafik sigortası hemen alınabilir mi?

0
223

Günümüzde tüketiciler çoğu ihtiyaçlarını internet üzerinden giderebiliyor. Market alışverişini siparişlerle yapan müşteriler doktorlarıyla görüntülü konuşup teşhis alabiliyor, bankayla alakalı işlemlerini evlerinden rahatlıkla halledebiliyor. İnternetin ve teknolojinin evlerin vazgeçilmezleri arasına girdiği çağda araç sahipleri “İnternetten trafik sigortası hemen alınabilir mi?” sorusunun cevabını merak ediyor. Her araç için yaptırılması zorunlu olan trafik sigortasını internet üzerinden almak araç sahiplerine büyük kolaylık sağlıyor.  

Trafik Sigortası Nedir?  

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile tüm araç sahipleri için zorunlu hale gelen bir sigorta çeşidi olarak biliniyor. Zorunlu trafik sigortası, araç sahibinin kazaya karışması durumunda karşı tarafın zararının tamamını veya bir kısmını ödüyor. Trafik sigortası zorunlu olduğundan en çok yaptırılan sigorta çeşitleri arasında yer alıyor. Araba sahipleri zorunlu trafik sigortalarını yaptırmazlarsa ya da zamanında poliçeyi yenilemezlerse cezayla karşı karşıya kalabiliyorlar. Dolayısıyla, sigortayı yenilemek en az yaptırmak kadar önemli oluyor. Poliçe alma ya da yenileme işlemleri yüz yüze yapılabildiği gibi internetten de kolaylıkla yapılabiliyor.  

Kişilerin araç aldıktan sonra 15 gün içerisinde zorunlu trafik sigortalarını yaptırmaları zorunlu oluyor. Aracı aldıktan sonra 15 gün boyunca sigorta işlemleri yaptırması gereken müşteriler günlük hayat yoğunluğu içinde sigorta şirketlerine girip teklif almaya vakit bulamayabiliyor. Bu noktada internetten trafik sigortası alma işlemi sigorta yaptırmak isteyenlerin imdadına yetişiyor. İstediği yerde ve istediği zamanda internetten trafik sigortası alabilen araç sahipleri zamandan tasarruf edebiliyor.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları kişinin hasarsızlık basamağı, aracın türü ve aracın bulunduğu il gibi faktörlere göre değişiyor. Trafik sigortası fiyatları, sigorta acentelerine göre farklılık gösterebiliyor. Trafik sigortası yaptırmamanın cezası da bulunuyor. Bu ceza miktarı belirli dönemlerde güncelleniyor. Ceza aldıktan sonra 15 gün içerisinde ödeyen müşterilere indirim uygulanıyor.  

İnternetten Trafik Sigortasının Avantajları

İnternet alışverişi, müşterileri sunduğu fiyat çeşitliliğiyle kendisine çekiyor. Binlerce ürün arasından filtreleme seçenekleriyle kendilerine en uygun ürünü kolaylıkla bulabilen müşteriler, mağaza gezmeden ihtiyaçlarını karşılıyor. İnternet alışverişinin diğer bir avantajlı tarafı ise zaman ve mekân konularında özgürlük sağlaması olarak biliniyor. Tüketiciler, istedikleri saatte istedikleri yerden alışveriş yapabiliyorlar. İnternet alışverişinin avantajlarından trafik sigortası alırken de yararlanmak mümkün oluyor.

İnternetten trafik sigortası almayı tercih eden müşteriler farklı sigorta acentelerinden aynı anda fiyat alabiliyor. Farklı farklı yerlerden teklif almış olan müşteriler en uygun trafik sigortası teklifi seçenekleri arasından kendilerine uygun olanı seçip ödeme aşamasına geçebiliyor. Böylelikle müşteri çeşitli acentelerle görüşme zahmetinden kurtuluyor, evinin konforunda poliçeleri inceleme ve fiyat karşılaştırması yapma avantajını yakalıyor.

İnternetten Trafik Sigortası Alırken Yapılması Gerekenler

Trafik sigortası yaptırırken müşterinin sigorta acentesine birtakım bilgiler vermesi gerekebiliyor. Trafik sigortası işleminde müşteriden istenen bilgiler; T.C. kimlik numarası, araç ruhsatı belge seri numarası, aracın markası, tipi, plakası gibi noktalardan oluşuyor. İnternetten trafik sigortası alırken de müşterinin ilgili bölümlere bu bilgileri girmesi isteniyor. Bilgilerini eksiksiz tamamlayan müşteriler sigorta poliçesi tekliflerini kısa sürede alabiliyor. Müşterinin bilgilerinde eksiklik olması durumunda sigorta poliçesi tekliflerinde aksaklıklar yaşanabilse de bu durumlar genelde kolaylıkla çözülebiliyor.  

İnternetten trafik sigortası alma işlemi yaparken müşteriler online ödeme sistemleri üzerinden ödemelerini yapıyor. Ödeme sistemine kart bilgileri girildiği için müşterilerin trafik sigortası aldıkları sitenin güvenli olup olmadığına dikkat etmeleri büyük önem arz ediyor. Güvenli ödeme sistemleri kullanan internet sitelerinden sigorta almak kişinin kart bilgilerinin çalınması ihtimalini ortadan kaldırmış oluyor.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz