“İnşaat mühendisleri arasında işsizlik artıyor”

0

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

İnşaat Mühendisleri Odası’nın kuruluş tarihi olan 19 Aralık 1954’ün yıldönümünün İnşaat Mühendisleri Günü olarak kutlandığını hatırlatan İMO Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Yaşamın bir çok alanında izi olan, hayatı kolaylaştıran tüm inşaat mühendisi meslektaşlarımın 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü’nü kutlarım” dedi.
MESLEĞİMİZE VERİLEN ÖNEM AZALIYOR
İnşaat mühendisliğinin kurucu mühendislik dallarının başında geldiğini belirten İMO Şube Başkanı Çeliktürk, inşaat mühendislerinin sorunlarına dikkat çekti. Çeliktürk, “Dünyanın 4. endüstri devrimini yaşadığı, dijital dönüşümün büyük bir hızla tüm sektörleri etkisi altına aldığı bir dönem yaşıyoruz. Bilim baş döndürücü hızla ilerlerken, mühendislik bilimine verilen değerin azaldığını görmek hepimizi üzmektedir. İnşaat mühendisliği temel mühendislik dallarından biridir. Yani evrensel bir meslektir. İnsanların yaşam alanı olan binaların bilimsel temeller üzerine kurulmasını sağlayarak, can ve mal güvenliğini doğrudan etkileyen bir mesleğin mensuplarıyız. İnsanları huzur ve güven içerisinde yaşasınlar diye, bizler sürekli bilgilerimizi geliştirir, güvenli yapılar üretiriz. Ancak, son yıllarda mesleğimize verilen önemin azaldığını görüyoruz. Bu çerçevede yetki, mesleki yeterlilik, imza sorumluluğu ve haklar konusunda hak ettiğimiz noktada bulunmuyoruz. Yasal alanlarımızın daraltılmasına değil, genişletilmesine ihtiyaç vardır” dedi.
Geçtiğimiz ay Gaziantep’te iskele çökmesi sonucu bir inşaat mühendisinin hayatını kaybettiğini de hatırlatan Başkan Çeliktürk, “Bilim ve teknolojideki hızlı değişime rağmen hala ruhsatsız, projesiz, mühendislik biliminin gereklerine aykırı şekilde binalar yapılıyor. Geçtiğimiz ay şehrimizdeki bir kaçak yapıdan dolayı çok değerli bir arkadaşımızı, inşaat mühendisi Korkut Küçükcan’ı kaybettik. Bu devirde, ruhsatsız, projesiz, mühendislik bilimini dışlayarak bina yapmak, yapılmasına izin vermek anlaşılır bir durum değildir” şeklinde konuştu.
İŞSİZLİK EN ÖNEMLİ SORUN
Günümüzde inşaat mühendislerinin en önemli sorunlarının başında işsizliğin geldiğine dikkat çeken Başkan Çeliktürk, “Geçmişte yeni mezun, genç mühendis arkadaşlarımız Odamıza gelerek istihdam konusunda yardım isterdi. Ancak, şu anda 20-30 yıllık deneyimli ve mesleğinde son derece başarılı mühendis arkadaşlarımızın işsiz kalmasını görmek bizleri derinden üzmektedir. İnşaat mühendisleri arasındaki işsizlik oranının sürekli artması bizleri kaygılandırmaktadır” şeklinde açıklamada bulundu.
KONTENJANLAR DÜŞÜRÜLMELİ
Çeliktürk, üniversitelerin inşaat mühendisliği ile ilgili kontenjanlarının da ihtiyacın çok üzerinde olduğunu vurgulayarak, özellikle ikinci öğretim bölümlerin kapatılmasını istedi. Üniversite yerleştirme sınavında inşaat mühendisliği fakültelerinin kontenjanlarının neredeyse yarısının boş kaldığını ifade eden Çeliktürk, şöyle devam etti:
“YÖK, inşaat mühendisliği ile ilgili kontenjanları ülkenin gerçekleri ve ihtiyaçlarına göre yeniden belirlemeli. Geçmişte puanları tıp fakülteleri ile yarışan inşaat mühendisliği bölümleri artık tercih edilmeyen bölümler haline geldi. Kontenjanların boş kalmasında, kontenjanların fazlalığı, mezunların iş bulamaması ve niteliksiz eğitim gibi faktörler etkili oluyor. Sınavlarda 3-5 matematik yapabilen inşaat mühendisi oluyor. Her yıl ortalama 12 bin civarında mezun veriyoruz. İnşaat mühendisi sayısı çok büyük bir hızla artıyor. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Öncelikle İkinci Öğretim İnşaat Mühendisliği bölümleri derhal kapatılmalıdır. Ardından yeterli akademik personeli, laboratuvarları ve diğer imkanları bulunmayan üniversitelerle ilgili de planlama yapılmalıdır. Ülkenin ihtiyacı kadar, nitelikli mühendis yetiştirilmesi sağlanmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here