İğne tutmasını bilmeyen genç kız, Londra Moda Koleji’ni kazandı

0
49

Gaziantep’te kayıt olduğu Şahinbey Belediyesi Binevler Sosyal Tesisinde Moda Tasarım Bölümüne geldiğinde iğne tutmasını bilmeyen Rana Cingisiz, 1 yılda aldığı eğitimle Londra Moda Koleji’ni kazandı.

Her yaştan vatandaşın eğitim aldığı Şahinbey Belediyesi Sosyal Tesislerinde ve Gençlik Merkezleri’nde birbirinden yetenekli öğrenciler ve kursiyerler hayatlarına yön vererek meslek sahibi oluyor. Binevler Sosyal Tesis ‘inde Moda tasarım kursuna giden 18 yaşındaki Rana Cingisiz aldığı eğitim sonrasında moda ve tasarım alanında dünyanın en iyi ikinci üniversitesi olan London College of Fashion’ı kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

İĞNE TUTMASINI DAHİ BİLMİYORDUM
Liseye başladığında moda tasarımı okumaya karar verdiğini belirten Rana Cingisiz, “Liseye başladığımda hayalimin moda ve tasarım olduğunu annemle paylaştım. Annem de dikiş bile bilmediğimi söyleyerek kursa gitmemi istedi. Ben de Şahinbey Belediyesi’nin Binevler Sosyal Tesisine gelerek derslere katıldım. Dikiş ve kalıp dersleri aldım. Fen Lisesi’nden moda tasarımına gitmek biraz tuhaf geliyor insanlara ama ben küçüklükten beri çizim yapıyordum. Burada aldığım eğitimler bana çok faydalı oldu. Hocalarım beni çok iyi yönlendirdiler. Gideceğim okulun kabul şartları çok zor. Dünyanın en önemli ikinci okulu. Oraya başvurmak için iyi bir portfolyo hazırlamam, konular belirlemem ve bu konulardan koleksiyon hazırlamam gerekiyordu. Ayrıca dikiş de bilmem gerekiyordu. Burada farklı makineler kullanarak elimi dikişe alıştırdım. Londra’daki üniversitede 6 bölüm var, ben London College of Fashion’da karar kıldım. Koleksiyonumu hazırlayıp başvurdum” dedi.

BAŞKAN TAHMAZOĞLU’NA TEŞEKKÜR EDİYORUM
Başarmanın yarısının inanmak olduğunu ifade eden Cingisiz, “Eğer inançlı olup hayallerinizin peşinden giderseniz başarılı olmanız mümkün. Aile desteği de çok önemli. Babam hangi mesleği düşündümse kabul etti. Ben de onların desteğini alarak yapabileceğimi gösterdim. Annem beni buraya getirip götürdü. 1 yıl boyunca hazırlığı süren portfolyoyla başvurdum. Portfolyonun içerisinde yaptığım araştırmalar, çizimler, denemeler ve bazı dikiş işlerim vardı. Bunlar beğenilince beni kabul ettiler. Orada 4 yıl iyi bir eğitim alıp ileride iyi bir moda tasarımcısı olmak istiyorum. Böylesi bir okulu kazanmamda bana yardımcı olan Binevler Sosyal Tesisi yöneticisinden eğitimcisine ve daha önemlisi Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz