HÜDA PAR Büyükşehir Adayı Erat, depremzedeleri ziyaret etti

0
77

HÜDA PAR Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Nakşi Erat, Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde depremzede esnaf ve vatandaşları ziyaret ederek, sorun, sıkıntı ve taleplerini dinledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yakınları vefat eden, yaralanan, ev ve işyerleri yıkılan vatandaşlara yönelik destek ziyaretlerine devam eden HÜDA PAR Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erat, depremzede vatandaşları ziyaret etti.
Depremin ilk gününden itibaren tüm teşkilatları ile sahada olan ve depremzede vatandaşlar için tüm imkânlarını seferber eden HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanlığı, yerel seçim sürecinde de depremzede vatandaşlarla sık sık bir araya geliyor.
HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, HÜDA PAR Nurdağı Belediye Başkan Adayı Sait Cihangir, HÜDA PAR Nurdağı İlçe Başkanı Osman Duran ve beraberindeki heyetle birlikte Nurdağı ilçesindeki depremzedeleri ziyaret eden HÜDA PAR Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erat, ziyarette depremzede vatandaşların sorun, sıkıntı ve taleplerini dinledi.
Depremin en çok etkilediği ilçelerden olan Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde depremzedeleri ziyaret eden Erat, depremlerden etkilenen esnaf için geçici olarak depreme dayanıklı çelik konstrüksiyondan yapılan İpekyolu Çarşısı’ndaki esnaf ile bir araya geldi.
İpekyolu Çarşısı’ndaki esnaf ile bir araya gelen Erat, esnaf ile uzun uzun sohbet ederek hayırlı, bol ve bereketli kazançlar diledi.
Depremzede esnaf ve vatandaşların sorun, sıkıntı ve taleplerini dinleyen Erat, esnaf ve vatandaşların yaklaşan yerel seçimlerle ilgili sorduğu soruları da cevaplandırdı.
Yerel seçimlerle ve HÜDA PAR’ın projeleri konusunda depremzede esnaf ve vatandaşların yönelttiği tüm soruları yanıtlayan Erat, depremzede vatandaşların sorun ve sıkıntılarının ivedi bir şekilde giderilmesi, istek ve taleplerinin de karşılık bulması adına çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini söyledi.
Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Erat, yerel seçim gündeminin depremzedelerin sorun ve sıkıntılarını unutturmasına asla müsaade etmeyeceklerini belirtti.
Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde “asrın felaketi” denilen büyük bir depremin yaşandığını hatırlatan Erat, “Gaziantep’te asrın felaketini en çok yaşayan iki ilçemiz Nurdağı ve İslahiye idi. Çünkü fay hattı buradan geçiyordu. Burada aile bireylerinden birçok kişiyi kaybeden vatandaşlarımızla görüştük. Ayakta durmaya, sabretmeye çalışıyorlar. Depremin yaralarını kendileri sarmaya çalışıyor. Bu konuda depremzedelerimize yardımcı olmamız gerekiyor. Hem belediye olarak hem de devlet olarak onların sıkıntılarını tam manasıyla gidermemiz ve yardımcı olmamız gerekiyor.” dedi.
HÜDA PAR olarak her zaman depremzedelerin yanında yer aldıklarını ve yanlarında yer almaya da devam edeceklerini belirten Erat, esnafın dile getirdiği sorunları kamuoyu ile paylaştı.
“Küçük esnaf iş yapamaz hale gelmiş”
Deprem sürecinde mağdur olan esnafın mağduriyetlerinin tam olarak giderilmediğini belirten Erat, “Nurdağı ilçemizi, Nurdağı Belediye Başkan Adayımız Sait Cihangir ile beraber ziyaret ettik. Esnafımız ve halkımızla görüştük. Ziyaretimizde esnafımızın, halkımızın talep ve şikayetlerini dinledik. Daha sonra İslahiye’ye geldik. İslahiye Belediye Başkan Adayımız Mehmet Şimşek kardeşimle esnafımızı ve halkımızı ziyaret ettik. İslahiye’deki esnafımızın sorun ve sıkıntılarının Nurdağı ilçemizdeki esnafımızla hemen hemen aynı olduğunu gördük. Her köşe başında bir zincir marketin açılması küçük esnafımızı bitirmiş. Küçük esnaf şu an iş yapamaz hale gelmiş. Özellikle zincir marketlerin kartları vatandaşlara dağıtılıyor. Vatandaşlar gidip o marketlerden ücretsiz alışverişlerini yapıyor. Böyle olunca birçok esnaf mağdur oluyor. Bu şekilde özellikle mini market veya mahalle bakkalı tarzı esnafımız tam anlamıyla iş yapamaz hale gelmiş. Bu konuda ilçemizde ciddi sıkıntılar var” dedi.

“Esnafımıza sahip çıkmalıyız”
Depremden etkilenen esnaf, sanatkar ve tüccarların yeniden güçlenebilmesi için zincir marketlerin piyasadan çekilmesi ve sosyal marketlerde satılacak ürünlerin de yerel ve deprem mağduru esnaftan alınması gerektiğini ifade eden Erat, “Belediyenin kurduğu sosyal marketler var. Belediye bu sosyal marketlere aldığı ürünleri buradaki esnaf yerine diğer illerdeki esnaf ve markalardan aldığı için esnaf mağdur oluyor. Yani sosyal markette bedava verilen ürünler buradaki esnaftan alınmıyor. Buradaki esnaftan bu ürünler alınsa ve küçük bir kârla sosyal markete satılsa hem esnaf kalkınır hem de halkımız bundan faydalanır. Belediye sosyal markette satılan ürünleri büyük firmalardan tedarik edince buradaki esnafımız iş yapamaz hale gelmiş” diye konuştu.
Depremden etkilenen işletmelere KOSGEB tarafından verilmesi planlanan ödeneklerin ödenmediğini ifade eden Erat, “KOSGEB bazı esnaflarımıza destek vermiş. Fakat bazı projelerinin onayı gelmesine rağmen ödenek yapılmamış. Bu konuda da çok ciddi sıkıntılar ve sorunlar var. KOSGEB’in bir an önce onayı verilen esnafımıza bu ödeneği vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
HÜDA PAR’a olan teveccühün arttığına dikkat çeken Erat, “Esnafımızın partimize karşı teveccühlerini ve ilgilerini gördük. Sahada buna şahit olduk. Bundan dolayı da çalışmalarımıza daha güzel bir şekilde devam edeceğiz. Buradaki esnafımıza ve halkımıza bu güzel karşılamaları, bu güzel ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz