Hırsıza dayak atınca hayatı karardı!

0
169

Gaziantep’te toplu konut inşaatında görev yapan işçi, mesai sonrası çalıştığı iş makinesinden yakıt hırsızlığı yaptı ve bekçiye yakalandı. Olay yerine gelen patron, hırsızlık yapan işçiyi darp etti. Patrona dava açan hırsız işçi, yaklaşık 50 bin TL tazminat kazanırken, toplam yargılama gideri patrona yaklaşık 90 bin TL’ye mal oldu.
ODATV’nin haberine göre; Gaziantep’te toplu konut inşaatında çalışan iş makinesi görevlisi Ö. Öner, bir akşam işleri olduğunu belirtip mesaiye kalacağını söyledi. İş makinesinin yakıtından, babasına ait araca ve bidonlara yakıt hırsızlığı yapan Ö. Öner, gece bekçisine yakalandı.
Bekçinin durumu patrona bildirmesi üzerine, patron M. Candemir şantiye alanına geldi. Bekçinin ilk ifadesine göre, hırsız Ö. Öner iş makinesinden inerken düştü ve çenesini kırdı.
Bekçi daha sonra patron M. Candemir ile hırsız Ö. Öner arasında arbede yaşandığını, ancak karanlıkta darp olayını net olarak görmediğini belirtti.
Gaziantep 18. Asliye Ceza Mahkemesi, tanık ifadeleri yanı sıra, darp raporlarını inceleyerek, patron M. Candemir’in hırsız Ö. Öner’i darp ettiğine hükmetti. Kararda, şöyle denildi: “5237 S. TCK’nun 29/1. maddesi gereğince sanığın eylemi tahrik altında işlediği anlaşıldığından cezasından takdiren 3/4 oranında indirim yapılarak 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, 5237 Sayılı TCK’nun 62/1. maddesi gereğince sanığın geçmişi, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri dikkate alınarak cezasından takdiren 1/6 oranında indirim yapılarak 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.”
Patron M. Candemir’e verilen hapis cezası 4 bin 500 TL’lik para cezasına çevrildi.
CEZA DAVASINDAN SONRA TAZMİNAT DAVASI
Hırsızlık yaparken yakalanan Ö. Öner, bu kez tazminat davasına başvurdu. Gaziantep 9. Asliye Hukuk Mahkemesi ise 36 bin TL “Maddi”, 11 bin TL ise “Manevi” tazminat ödenmesine karar verdi.
Patron M. Candemir, yargılama giderleri de dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 90 bin TL para cezasına çarptırılmış oldu.
HIRSIZA KARIŞMAYIN, ÇAY VE KAHVE İKRAM EDİN
CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, yaşanan olayı sosyal medya hesabında şöyle değerlendirdi:
“Siz, siz olun, hırsızı yakalasanız da karışmayın. Çayını, kahvesini ikram edin polisin veya jandarmanın gelmesini bekleyin.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz