“HGS borcunuz var” diye siz de dolandırılabilirsiniz

0
99

Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, sahte internet sitesi ve SMS aracılığıyla yapılan HGS dolandırıcılığını videoya aldı ve sosyal medyada paylaşarak, vatandaşları uyardı.
Cep telefonuna sahte avukat ismiyle SMS gönderen dolandırıcılar, “Ödenmemiş HGS borcunuz bulunmaktadır, ödemek için tıklayın” dedi, link gönderdi.
Linke tıklayınca, “hgsicrabirimi.com” adlı sahte internet sitesi açıldı. Devlet kurumlarına ait olmayan bu internet sitesi, nisan ayında “hukukicrabirimi.com” adı altında faaliyet gösteriyordu.
Dolandırıcılara ait, devlet kurumu görünümlü sahte internet sitesi, TC kimlik numarası girilmesi talep etti. Ancak Türkiye’de 0 ile başlayan TC numarası olmadığı halde, 0 ile başlayan sahte TC no’yu kabul eden dolandırıcı site, daha sonra ad-soy ad ve plaka istedi. Yine aynı şekilde ad-soy ad ve plaka kodunun doğru olup olmadığını kontrol etmeyen site, son aşama olarak kredi kartı bilgilerini istedi. Dolandırıcıların tuzağına düşüp kredi kartı bilgilerini girenlerin kredi kartlarından para çekiliyor.
Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, dolandırıcıların yöntemini ekran kaydı aldı, adım adım gösterdi, sosyal medya hesabından paylaştı.

İŞTE O VİDEO

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz