“Her 8 kadından 1’i meme kanseri adayı”

0
58

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Kök Hücre Topluluğu tarafından hazırlanan, konuşmacılığını GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Öğretim Üyesi Dr. Alper Aytekin yaptığı “Meme Kanseri Atölyesi” etkinliği GAÜN Tıp Fakültesi Dekanlığı amfisinde gerçekleştirildi.

Meme kanseri ile ilgili farkındalık oluşturmak ve toplumu bilgilendirmek için bu etkinliği düzenlediklerini ifade eden GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Öğretim Üyesi Dr. Alper Aytekin şunları söyledi: İçinde bulunduğumuz ekim ayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak kabul ediliyor. Meme kanseri vakaları son yıllarda kanser türleri arasında ilk sıralarda yer almakta, istatistiki veriler her 8 kadından birinin meme kanseri açısından risk taşıdığını gösteriyor, bu çok önemli”
Konuşmasının devamında ülkemizde meme kanseri konusunda yapılan çalışmalara değinen Dr. Alper Aytekin, “Sağlık Bakanlığı bünyesinde KETEM, Aile Sağlığı Merkezlerinde kırk yaş üstü her kadın risk grubuna göre yıllık veya iki yılda bir mamografi ve rutin taramalarını yaptırabiliyor. Şüpheli lezyonlarla karşılaşıldığında daha büyük hastanelere yani bizlere sevk ediliyor” diye belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz