“Hazine’de para kalmadığı için mi nakit ödeme yapılmıyor?”

0
68

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, çiftçilere yapılan tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında sorunlar yaşandığını belirterek yerel seçim harcamalarına dikkat çekti ve ‘kaynakların seçim için harcandığı bu nedenle de Hazine’de para kalmadığı’ iddialarını gündeme getirdi.
CHP’li Öztürkmen, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Bakan Yumaklı’nın; 2023 yılı Tarımsal Destekleme Ödemelerine ilişkin Ocak ayında yaptığı ‘63,4 milyar lira tarımsal destekleme ödemesi üreticilerin hesabına yatırıldı’ açıklamasını anımsattı. Buna rağmen kimi üreticilerin ödemelerinin henüz hesaba yatmadığı, yatanlara ise nakit ödeme yapılmayarak, ödeme tutarının Bakanlık tarafından belirlenen yerlerden sadece mazot ve gübre olarak kullanılabileceği ve nakit ödeme yapılmayacağı bildirildiğini kaydeden Öztürkmen, bu durumun geç yıla göre girdi maliyetleri yüzde 150 artış gösteren çiftçilerin yaşadığı mağduriyeti kat be kat artırdığını vurgulandı.
CHP’li Öztürkmen soru önergesinde, Bakan Yumaklı’nın yanıtlaması amacıyla şu sorulara yer verdi:

  • 2023 yılı Tarımsal Destekleme Ödemelerinin nakit olarak yapılmadığı, sadece mazot ve gübre olarak kullanılabildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise hak sahiplerinin ödemelerini nakit olarak alamaması bir hak gaspı değil midir?
  • Söz konusu uygulama ile ne amaçlanmaktadır? Günümüz ekonomik kriz ortamında üreticinin nakit ödeme alması neden engellenmektedir?
  • Bakanlığınızca, üreticinin yaşadığı mağduriyet ile tohum, zirai ilaç gibi ana girdileri de gözeterek, bu kararı yeniden ele almayı düşünüyor musunuz?
  • Halihazırda hak sahibi olup da ödemesi yapılmayan üretici bulunmakta mıdır?
  • 2023 yılı Tarımsal Destekleme Ödemeleri kapsamında, hak sahibi üretici sayısı ve ekilen alan miktarı ne kadardır?
  • Söz konusu ödemelerin nakit yapılmamasının sebebi, Mahalli İdareler Seçimi öncesi kaynakların buraya aktarılarak hazinede para kalmadığı iddiaları mıdır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz